شغل مناسب شما باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

0 13

حتما تا به حال از خودتان زیاد پرسیده‌اید که شغل مناسب شما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. پاسخ به این سوال می‌تواند تا حدود زیادی در موفقیت شغلیتان تاثیرگذار باشد. شغل مناسب برای هر فردی با توجه به ویژگی های شخصیتی و روحیه متفاوت او، تعریف می‌شود و نمی‌توان یک فرمول مشخص برای همه افراد تعیین کرد.

این منطقی است که شغل مناسب شما و دوستانتان باید دارای ویژگی‌ها و کلیاتی با استانداردهای مشخص باشد، اما اینکه از یک نفر بخواهید دقیقا بگوید چه شغلی، با چه ویژگی‌ها و نشانه‌هایی و با چه شرایطی مناسب شما است، کمی خنده‌دار به نظر می‌رسد.

پیش از آنکه دیگران بخواهند برای شغل مناسب شما نظر بدهند و بگویند به دنبال کدام شغل بروید تا پیشرفت کنید، اول خودتان باید شرایطتان را بررسی کنید. هر فردی، خودش بهتر از دیگران خودش را می‌شناسد و بهتر می‌تواند برای آینده خود تصمیم بگیرد. پس بهتر است قبل از تشخیص شغلی مناسب برای خود، کمی به دنبال خودشناسی بروید.

شغل مناسب شما

اگر در حال حاضر، در شغلی که مرتبط با تخصصتان است، مشغول به کار هستید، اما از وضعیت شغلی خود رضایت ندارید، بهتر است بار دیگر خودتان و شرایط کاری مورد نظرتان را ارزیابی کنید. در کنار این موضوع، چندین عامل مهم نیز وجود دارد که با توجه به آن‌ها می‌توانید شرایط کاری جدید بهتری برای آینده خود رقم بزنید.

 ویژگی هایی که شغل مناسب شما باید داشته باشد

وقتی جوان‌تر هستیم، بهترین شغل مناسب را شغلی می‌دانیم که تنها حقوق بالایی داشته باشد. بنابراین ممکن است به سراغ موقعیت‌هایی برویم که علاقه خاصی به آن‌ها نداریم و صرفا به خاطر حقوق بالایی که دارد، در آن مشغول به کار شویم. اما پس از مدتی با انجام کارهای روتین و روزمره، تبدیل به یک کارمند بی‌هدف شویم که هیچ تاثیرگذاری مهمی نخواهد داشت.

اما قطعا با گذشت زمان و افزایش تجربه‌های کاری، متوجه می‌شویم که این دیدگاه بسیار نادرست است. زیرا ما بیش‌تر اوقات روزمان را مشغول به کاری هستیم که علاقه‌ای به آن نداریم و در نتیجه پیشرفت قابل توجهی هم عایدمان نخواهد شد.

این را باور کنید که شغل مناسب شما همان شغلی است که به آن واقعا علاقمند هستید. اما باید به این موضوع هم توجه کنید که شغل مورد علاقه شما حتما سه ویژگی مهم و اساسی را دارا باشد. در ادامه به بررسی این سه ویژگی تاثیرگذار می‌پردازیم:

شغل مناسب شما

 با اهداف بلندمدت شما مرتبط باشد

زمانی که قرار است در شغلی خاص کار خود را آغاز کنید، به عنوان اولین سوال باید از خودتان بپرسید که: «آیا این شغل برای دستیابی به اهداف حرفه‌ای بلند مدت‌، کمکی به من خواهد کرد؟». یافتن پاسخ این سوال در هنگام شروع یک کار بسیار مهم و حیاتی است، زیرا آینده شما را رقم خواهد زد.

شاید وارد شرکتی شوید که با فعالیت در آنجا بتوانید فرصت‌های بهتری در آینده به دست آورید و مهارت‌های لازم را برای آینده خود با فعالیت در آنجا کسب کنید. اما اجازه ندهید که همه این‌ها باعث فراموش شدن اهداف اصلی آینده شما بشود.

به شما پیشنهاد می‌کنم که اگر قرار است موفق شوید، به هیچ عنوان پول را بر آینده خود ترجیح ندهید. اهداف نهایی شما از همه چیز مهم‌تر است، حتی از پول، این را زمانی می‌فهمید که سنتان بالا رفته و فرصت و ریسک جهش‌های شغلی برایتان پیش نمی‌آید.

برای نزدیک شدن به رویاهایتان آماده شوید و به دنبال شغلی باشید که با اهداف بلند مدت شما مرتبط است. وقت خود را هدر ندهید و از کوچک‌ترین فرصتی برای رسیدن به اهداف آینده خود استفاده کنید.

محیط کاری سالم و به دور از چالشی داشته باشد

بهترین محیط کاری، محیط کاری سالم و به دور از چالش است. اگر محیط کاری با چنین ویژگی‌هایی پیدا کردید، به سادگی از آن نگذرید. یک محیط کاری سالم باعث ارتقای سلامت روحی شما نیز می‌شود.

افزایش انگیزه و رضایت کاری شما همواره در گروِ حضور در یک محیط کاری سالم و به دور از چالش است. یک محیط چالشی می‌تواند باعث به هم ریختن ذهن و از بین رفتن تمرکز شما شود. شغل مناسب شما شغلی است که در آن بتوانید ارتباطات خود را گسترش دهید و با آدم‌های موفق جدیدی آشنا شوید که به ارتقای سطح فکری شما کمک می‌کنند.

هنگامی که برا مصاحبه و کار، به یک شرکت مراجعه می‌کنید، بهتر است درباره وضعیت محیط کار و مدل ارتباطی اعضای شرکت صحبت کنید. در مراحل پایانی تایید و پیش از آغاز به کار خود، از کارشناس منابع انسانی یا مصاحبه‌گر خود بخواهید که با شما گشتی در محیط شرکت بزند، این موضوع به شما کمک می‌کند که با محیط بیش‌تر آشنا شوید.

فرصت یادگیری و حرکت رو به جلو را برای شما فرآهم کند

هنگامی که برای مشغول شدن در کاری اقدام می‌کنید، باید خودتان را در آینده آن کار تصور کنید. آیا شما قرار است تبدیل شوید به کارمندی که هر روز یک سری کارهای روتین و تکراری انجام می‌دهد، یا قرار است رو به جلو حرکت کنید و با داشتن فرصت‌های یادگیری، تا مقام مدیریت ارتقا پیدا کنید؟

شغل مناسب شما شغلی است که باعث حرکت رو به جلوی شما بشود و فرصت‌های یادگیری جدیدی برای شما فرآهم کند. اگر شما امروز کار خود را شروع کنید و در ده سال آینده باز هم در همین موقعیت مانده و مهارت جدیدی فرا نگرفته باشید، هیچ نفعی از زندگی شغلی خود نخواهید برد.

شغلی که به طور مداوم امکان رشد و پیشرفت شما را فرآهم می‌کند، باعث بهبود عملکرد کاری شما خواهد شد. به این ترتیب نه تنها در زندگی حرفه‌ای خود پیشرفت خواهید کرد، بلکه زندگی شخصی شما نیز بهبود می یابد.

فرصت‌های یادگیری را چه در محیط کار و چه در خارج از محیط کار دریابید و از آن‌ها برای آینده خود بهره بگیرید. این موضوع باعث می‌شود که حتی اگر در آینده مایل به تغییر محیط کاری خود باشید، موقعیت‌های بهتری برای شما فرآهم شود.

شغل مناسب شما

اگر از شغل فعلی خود راضی نیستید یا به دنبال شغل بهتری هستید، باید بگوییم که شغل مناسب شما در هر زمان و موقعیت و مکانی وجود دارد و لازم نیست هیچ‌گونه نگرانی درباره پیدا کردن شغل مناسب خود داشته باشید.

با بررسی موقعیت‌های مختلف و پتانسیلی که در وجود خود می‌یابید و با توجه به موارد ذکر شده، با ذهن مثبت برای پیدا کردن شغل مناسب و مورد نظرتان اقدام کنید، به این ترتیب می‌توانید مطمئن باشید که آینده‌ای روشن و شاد برای خود رقم در انتظار شما است.

100%
  • کاربردی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.