تقویت هوش احساسی برای همه امکان‌پذیر است

0 ۲۵

تقویت هوش احساسی یکی از مهم‌ترین شاخص‌هایی است که در موفقیت کسب و کار به افراد کمک می‌کند.

هوش احساسی، به معنای توانایی شناسایی و مدیریت احساسات شخصی و توانایی شناخت احساسات دیگران است.

مطالعه‌ای که به تازگی توسط دانشمندان صورت گرفته است، نشان می‌دهد که بالاترین عملکرد کاری در بین نیروهای حرفه‌ای، به کسانی اختصاص دارد که به تقویت هوش احساسی خود اهمیت می‌دهند و هوش احساسی بالایی دارند.

براساس این مطالعه، ۹۰ درصد از کسانی که در محیط کار عملکرد خوبی دارند، دارای هوش احساسی بالا و ۸۰ درصد از کسانی که در محل کار خود عملکرد پایینی دارند دارای هوش احساسی کمی هستند.

کسانی که هوش احساسی کمی دارند، اغلب در محیط کار با مدیران خود به مشکل برمی‌خورند و خیلی زود از شرایط خود ناامید می‌شوند. این افراد معمولا خیلی زود از یک محیط کاری دلزده می‌شوند و کار خود را از دست می‌دهند.

برای آنکه شما هم دچار چنین مشکلاتی نشوید، بهتر است، از راهکارهایی برای تقویت هوش احساسی خود استفاده کنید.

۵ راهکار برای تقویت هوش احساسی

هوش احساسی می‌تواند در طول زمان تقویت شود و تکامل یابد. افراد در زمان مواجه شدن با چالش‌ها یا وضعیت‌های اضطراری می‌توانید از فرصت استفاده کنید و به تقویت هوش احساسی خود بپردازید. این کار، امکان استفاده از مزایای هوش احساسی را برای شما فرآهم خواهد کرد.

تقویت هوش احساسی

۱- احساسات منفی خود را مدیریت کنید:

زمانی که احساسات و عواطف منفی خود را مدیریت می‌کنید، در واقعی از خطراتی که ناشی از تاثیر احساسات منفی بر هوش احساسی شما است، جلوگیری و به تقویت هوش هیجانی خود کمک کرده‌اید.

برای جلوگیری از احساسات منفی خود کافی است زمانی که این‌گونه احساسات به سراغ شما می‌آیند، به جای قضاوت زودهنگام، مدتی صبر کنید و موقعیت را از زوایای گوناگون بررسی کنید. با تمرین می‌توانید، شیوه‌های مختلفی را برای رفع احساسات منفی کشف کنید و به این نتیجه برسید که برای جلوگیری از پیشامدهایی که نتایج منفی بر احساسات شما می‌گذارند چه راه‌حل‌هایی کاربردی‌تر است.

۲- درباره دایره کلمات خود فکر کنید:

وقتی روی واژگان خود فکر کنید و به دنبال استفاده از کلمات مناسب برای تقویت ارتباطات خود در محل کار باشید، در واقع تبدیل به فرد هوشمندی می‌شوید که از واژه‌های خاص‌تری برای برقراری ارتباط با دیگران بهره می‌گیرد.

کمبود واژه‌ها و کلمات می‌تواند باعث کاهش ارتباطات شما در محیط کاری شود و شما را در محیط کار دچار مشکل کند. برای تقویت هوش احساسی خود بهتر است زیاد کتاب بخوانید و دایره‌ کلمات خود را در زمینه‌ی ارتباطات افزایش دهید.

۳- همدلی با دیگران را تمرین کنید:

تمرکز کردن بر نشانه‌های کلامی و غیرکلامی می‌تواند به شما در شناخت احساسات دیگران کمک کند. این‌که با همدلی کردن بتوانید احساس ارزشمندی را به همکاران و مشتریان خود انتقال دهید، تاثیر موثر فراوانی بر وضعیت شما در محیط کاری خواهد داشت.

سعی کنید با رفتارهای غیرقابل توجیه به دیگران احساس اضطراب منتقل نکنید و طوری رفتار کنید که دیگران از کنار شما بودن، احساس آرامش و خرسندی داشته باشند. درک کنید که هر کسی سبک اخلاقی و زندگی خاص خود را دارد و ایراد گرفتن از دیگران نه تنها فایده‌ای برای شما ندارد،‌ بلکه به تقویت هوش هیجانی شما نیز کمک نخواهد کرد.

۴- با عوامل استرس‌زا آشنا شوید:

برای موفقیت در کار خود باید همه چالش‌هایی را که باعث وارد آمدن فشار و استرس روی شما می‌شود، پیدا کنید. برای کاهش استرس و عوامل استرس‌زا،بهتر است از تکنولوژی‌هایی که احساساتی با هیجانات منفی به شما وارد می‌کند دور شوید و عادت‌های غلطی را که استرس شما را بیش‌تر می‌کند ترک کنید.

شب‌ها زودتر بخوابید و صبح‌ها زودتر از خواب بیدار شوید. از انجام دادن کارهای عجله‌ای دوری کنید و همواره در طول روز، مدت زمانی را برای استراحت بدون فعالیت خود کنار بگذارید.

۵- تفکر و دید مثبت داشته باشید:

چالش‌ها در زندگی همه‌ی مردم به وجود می‌آید، اما اینکه چگونه با هر چالش مواجه شوید و چگونه در مقابل آن‌ها واکنش نشان دهید، تکلیف نوع زندگی شما را مشخص می‌کند.

برای تقویت هوش احساسی خود، باید به همه چیز مثبت نگاه کنید. داشتن تفکر و دیدگاه مثبت باعث می‌شود مسیر زندگی خود را درست انتخاب کنید و در نتیجه در محیط کار موفق‌تر عمل کنید.

فکر کردن درباره‌ی موضوعات منفی، صحبت کردن از آن‌ها و تعریف کردن این موضوعات برای دیگران کار ساده‌ای است، اما مهم آن است که بتوانید با وجود همه‌ی مسائل منفی موجود در جهان، دیدگاه مثبت خود را حفظ کنید و درباره‌ی هر اتفاقی مثبت فکر کنید.

اگر پیش‌ از این‌ها هنگام دیدن کارتن خواب‌های خیابان به شرایط دشوار و بدبختی‌های آن‌ها فکر می‌کردید، این بار تلاش کنید، که درباره‌ی کمک به آن‌ها و بهبود شرایط آن‌ها در مسیر مثبت و در حد توان خود فکر‌کنید. به این ترتیب در مواجهه با چالش‌های محیط کار یا آدم‌های غیرقابل تحمل نیز می‌توانید مثبت فکر کنید و روابط سازنده‌ای با آن‌ها ایجاد کنید.

100%
  • کاربردی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.