استراتژی‌هایی که به افزایش انگیزه کارمندان کمک می‌کند

0 26

در همه کسب و کارها، گاهی پیش می‌آید که انگیزه کارمندان افت می‌کند و کاهش می‌یابد، در این مواقع، اجرای استراتژی‌هایی که باعث افزایش انگیزه کارمندان می‌شود، وظیفه مدیران و رهبران هر کسب و کار است.

همه افراد می‌توانند تفاوت بین کارمندان باانگیزه و کارمندان خسته و بی‌حوصله را تشخیص دهند. کارمندانی که انگیزه بالایی دارند، نسبت به کسب و کاری که در آن فعالیت می‌کنند وفادارترند و نتیجه مفیدتری را برای سازمان به دست می‌آورند.

کارمندان باانگیزه باعث افزایش انرژی، امید و راندمان در محیط کار می‌شوند و الهام بخش دیگران هستند. تیم‌های کاری که عملکرد عالی و نتایج موفقی دارند، عموما از کارمندان باانگیزه تشکیل شده‌اند.

البته ممکن است در محیط‌های کاری معمولی‌تر، افراد بی‌انگیزه و بی‌حوصله‌ای وجود داشته باشند که هیچ امیدی به بهبود اوضاع و شرایط ندارند. رهبران و مدیران این‌طور شرکت‌ها و سازمان‌ها، بایداز استراتژی‌های خاصی استفاده کنند،که منجر به افزایش انگیزه کارمندان خواهد شد.

افزایش انگیزه کارمندان

۶ راه ساده‌ برای افزایش انگیزه کارمندان

مدیران و رهبران یک سازمان با اجرای ترفندهایی ساده و معمول می‌توانند باعث افزایش انگیزه در کارمندان خود شوند. این‌که یک مدیر، با سیاست‌ها و راهکارهای خود، بتواند شور و اشتیاق کارمندان را برای انجام بهتر کارها افزایش دهد و انگیزه آن‌ها را در راستای رسیدن به اهداف سازمان حفظ کند، قدم بزرگی برای دستیابی به موفقیت‌های بزرگ هر تیم کاری است.

۱- تعیین اهداف برای ایجاد معنا در کار

تعیین اهداف برای کارمندان و صحبت کردن درباره نقش بزرگی که آن‌ها در کسب موفقیت اهداف مختلف ایفا می‌کنند باعث افزایش انگیزه آن‌ها می‌شود. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد، کارمندانی که در مسیر رسیدن به اهداف مشخصی قرار می‌گیرند، ۳.۶ درصد بیش از سایر کارمندانی که به کارهای روتین و تکراری مشغولند، برای موفقیت سازمان تلاش می‌کنند.

همه کارهایی را که از کارمندان خود انتظار دارید برای آن‌ها شرح دهید. به عنوان رهبر یک تیم باید به اعضای تیم خود کمک کنید که بتوانند نقش بزرگ و موثر خود را در به موفقیت رسیدن سازمان تصور کنند.

باید برای کارمندان خود توضیح دهید که چقدر نقش مهمی در به موفقیت رسیدن اهداف ایفا می‌کنند و مدام از نتیجه سودمند ارتباطات مثبت آن‌ها با مشتریان سخن بگویید. با توجه به شناختی که از اخلاقیات کارکنان خود دارید، راه‌های مختلف اینچنینی را برای افزایش انگیزه آن‌ها امتحان کنید.

۲- جشن گرفتن برای موفقیت در کارهای مختلف

فقط موفقیت‌های بزرگ برندهای بزرگ نیاز به جشن گرفتن ندارند، هر کسب و کار بزرگ و کوچکی برای افزایش انگیزه کارمندان خود باید به بهانه‌های مختلف جشن بگیرد و شور و اشتیاق را در بین اعضای تیم کاری گسترش دهد.

باید اهداف کوچک و بزرگی تعیین کنید و بازه‌های زمانی کوتاه و بلندی برای رسیدن به اهداف مشخص کنید. به این ترتیب پس از دستیابی به اهداف بهانه‌ای وجود دارد که برای آن جشن بگیرید.

برای نقاط عطف سازمان خود و اهداف بزرگ، مردم و مشتریان را نیز در جشن خود شریک کنید تا تکاپوی بیش‌تری در کارمندان ایجاد شود و احساس انگیزه بیش‌تری در خود حس کنند.

۳- بروز واکنش‌های معنادار و بازخوردهای مثبت

هر انسانی از این‌که مورد ستایش و قدردانی قرار بگیرد، خوشحال و راضی می‌شود. وقتی یک مدیر احساسات و بازخوردهای مثبت خود را به طور واضح بروز می‌دهد و از اعضای تیم خود تعریف می‌کند، ناخودآگاه باعث افزایش انگیزه کارمندان می‌شود.

ارائه بازخوردهای خوب از کارها و رفتارها، نه تنها به کارمندان انگیزه بیش‌تری می‌دهد، بلکه در مشتریان نیز شور و اشتیاق بیش‌تری ایجاد و وفاداری آن‌ها را نسبت به برند شما بیش‌تر می‌کند.

بازخوردها و واکنش‌های مثبت خود را بروز دهید، این‌کار به ارتقای شخصیت و روحیات خودتان نیز کمک و در خود شما نیز شور و اشتیاق بیش‌تری ایجاد می‌کند.

افزایش انگیزه کارمندان

۴- ایجاد فضایی برای توانمندسازی در حل مساله و یادگیری

برای افراد تیم خود در محل کار، فضایی ایجاد کنید که بتوانند مشکلات خود را مطرح کنند و از حل مسائل در محیط کار مطمئن باشند. پشتیبانی و حمایت خود را در همه مراحل کار از کارمندان خود نشان دهید و برای آن‌ها احساس توانمندی در حل مسائل و مشکلات را ایجاد کنید.

به ایده‌های تیم خود گوش دهید و نشان دهید که شما هم هنوز نیازمند یادگیری هستید و هنوز هم مسائلی وجود دارد که نمی‌دانید و می‌توانید از آن‌ها بیاموزید. به آن‌ها این احساس را القا کنید که ناتوان نیستند و مهارت‌های منحصر به فرد خود را دارند.

برای افراد تیم خود جایگاهی ایجاد کنید که امکان یادگیری مسائل جدید را داشته باشند و به این باور برسند که مالک کارشان هستند و با یادگیری مهارت‌های جدید می‌توانند در محیط کاری پیشرفت کنند.

۵- پیگیری مداوم و همیشگی همه وعده‌ها و قول‌ها

با ایجاد فضایی سازگار و مطمئن، در کارمندان خود حس اعتماد و انگیزه را تقویت کنید. با عمل به وعده‌هایی که به عنوان یک مدیر به کارمندان خود ارائه داده‌اید،‌ می‌توانید بر مشارکت کارکنان خود تاثیر مستقیم بگذارید.

کاری کنید که کارکنان شما بیش‌تر از چشم خود به وعده‌ها و قول‌های شما باور داشته باشند و اعتمادشان به شما هر روز بیش‌تر و بیش‌تر شود. پاداش‌هایی که وعده داده‌اید را خیلی زود و بی‌معطلی عملی کنید.

فراموش نکنید که یک مدیر برای افزایش انگیزه کارمندان خود باید اعتماد و اطمینان کارکنان را جلب کند تا از بروز احساس خشم و ناراحتی در آن‌ها جلوگیری کند.

۶- آزمون و خطا برای پیدا کردن راه‌های ایجاد انگیزه

هیچ فرمول جادویی و یکپارچه‌ای برای افزایش انگیزه کارمندان وجود ندارد. حفظ انگیزه در اعضای تیم شما، کاری است که نیازمند مداومت و پیگیری است. باید از فرصت‌های خود در ارتباط با کارمندانتان، استفاده کنید و با آزمون و خطا به بهترین راه برای ایجاد و افزایش انگیزه در آن‌ها دست یابید.

راهکارهایی که ارائه شد،‌ به عنوان نمونه‌هایی تاثیرگذار برای افزایش انگیزه کارمندان بود و شما به عنوان مدیر یا رهبر یک سازمان، با آزمون و خطای بیش‌تر می‌توانید راه‌های مفید و تاثیرگذاری برای ایجاد احساس بهتر و انگیزه بالاتر در کارمندان بیابید.

100%
  • کاربردی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.