جلسه اول : سئو چیست

0 ۱۴۱

امروزه اکثر افرادی که تازه وارد حوزه ی دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال میشوند یا حتی افرادی که قصد دارند به تازگی کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی کنند ، زیاد با واژه سئو (SEO) روبرو میشوند که شاید اطلاعات زیادی از آن نداشته باشند. اما قصد دارم در طی چندین جلسه آموزشی شما را با سئو و اهمیت آن بر کسب و کار اینترنتی­تان و همچنین اهمیت آن آشنا کنم . پس از امروز با آکادمی مگ بن همراه باشید.

قبل از اینکه بطور حرفه ای وارد مباحث آموزش سئو شویم ، ابتدا لازم است شما را با موتور جست و جو آشنا کنم .

موتور جست و جو چیست موتور جست­ و­ جو چیست ؟

موتور جست و جو برنامه ای است که کلمه کلیدی را در حجم زیادی از اطلاعات که در بانک اطلاعاتی خود ذخیره کرده بر اساس الگوریتم های متفاوت جست و جو میکند . در دنیای وب این اطلاعات میتواند بصورت ویدئو ، صوت و یا متن باشد . امروزه ما با اکثر آنها آشنایی داریم که از مهمترین آنها میتوانیم به گوگل ، یاهو و بینگ اشاره کنیم . این موتورهای جست و جو قویترین و معروف ترین موتورهای جست و جو در جهان هستند که البته امروزه بعضی از کشورهای دنیا نیز برای خود اقدام به راه اندازی موتور جست و جوی بومی خود کرده اند که میتوان به موتور جست­ وجو ملی ایران به نام های پارسی جو و یوز ، بایدو موتور جست­ وجو ملی چین ، ناور موتور جست­ وجو ملی کره و همچنین موتور جست­ وجو ملی یاندکس نیز اشاره کرد.

اما اکثر مردم جهان به غیر از کشورهای چین و کره و روسیه که بیش از 60 درصد از موتور جست ­وجو ملی خود استفاده میکنند ، از موتور جست و جو گوگل استفاده میکنند که این مقدار بر اساس اطلاعات وبسایت netmarketshare.com شامل 80 درصد جست و جو اینترنتی است.

حال که شما معنای موتور جست و جو را متوجه شدید باید بدانید که در ایران 99 درصد جست و جو ها در گوگل اتفاق میفتد . پس شما باید بدانید که گوگل میتواند بیشترین ترافیک هدفمند را برای شما ارسال کند ولی برای دریافت حداکثر این ترافیک باید سایت خود را به استانداردهای گوگل نزدیک کنید تا بتوانید در نتایج گوگل دیده شوید.

موتور جست ­و ­جو چگونه کار میکند ؟

موتور های جست و جو دارای ربات هایی هستند که وظیفه ی آنها خزیدن و ایندکس کردن صفحات وب می باشد . به این ربات ها ، خزنده Crawler و یا عنکبوت میگویند. نشانه ای که ربات ها با استفاده از آن به صفحات دسترسی پیدا میکنند لینک ها هستند . وقتی رباتی به لینکی برخورد میکند محتوا موجود در آن لینک را بررسی کرده و کدهای موجود در آن را میخواند و سپس آنها را در دیتاسنتر های خود ذخیره میکند.

شاید از خود بپرسید چگونه میشود با وجود این حجم اطلاعات ، موتور های جست و جو نتایج را در کسری از ثانیه به ما برمیگردانند ؟ باید بگویم عوامل زیادی برای این سؤال وجود دارد . اول اینکه دیتاسنترهای گوگل و بیشتر موتورهای جست و جو در اکثر نقاط جهان پخش شده اند و حتما درخواست شما تا دیتاسنتر اصلی نخواهد رفت بلکه درخواست شما در اولین دیتاسنتر نزدیک به شما پردازش میشود . دومین پاسخ هم این است که گوگل و دیگر شرکت ها از ابرکامپیوارها برای پاسخ به شما استفاده میکنند زیرا علاوه بر شما ، میلیون ها نفر در گوگل نیز در حال جست و جو میباشند که به آنها نیز باید در کسری از ثانیه پاسخ داده شود در غیر اینصورت میتواند نارضایتی کاربران را به همراه داشته باشند .

ایندکس کردن محتوای لینک ها به همینجا ختم نمیشود و اگر در آن صفحه لینکی دیگر نیز وجود داشته باشد وارد آن لینک شده و محتوا آن صفحه را نیز بررسی میکند . اینکار در نهایت باعث میشود این ربات ها میلیاردها لینک را بررسی کرده و در دیتاسنتر ذخیره میکنند و این کار به همین شکل ادامه پیدا میکند و اینگونه صفحات وب از طریق لینک ها به یکدیگر متصل میشوند و شبکه ای عنکبوتی را میسازند.

اما حالا که فهمیدیم موتورهای جست و جو چگونه کار میکنند این سؤال پیش می آید که گوگل چگونه این صفحات را بر اساس پرسش کاربران فیلتر کرده و بهترین نتایج را به کاربران نمایش میدهند؟

موتور جست و جو چگونه کار میکند؟

گوگل چگونه نتایج را به کاربران نمایش میدهد و سایت ها را رتبه بندی میکند ؟

فرض کنیم شما یک عبارت یا همان کوئری را در گوگل سرچ میکنید  ، موتور جست و جو برای بررسی اسناد خود و نمایش نتایج مرتبط ابتدا تنها نتایجی را در اختیار افراد قرار می دهد که مفید هستند و با کوئری شما در ارتباطند. سپس نتایج به دست آمده را بر اساس فاکتورهایی مانند اینکه کدام سایت فعال تر و بروزتر هستند ، آیا آن سایت در دسترس است یا خیر ، سرعت سایت و میزان محبوبیت آن رتبه بندی می کند. اینجا باید به این نکته نیز اشاره کنم که تجربه کاربری سایت شما نیز یکی از فاکتورهایی مهم و اساسی برای حفظ کاربران است. البته این فاکتورها فقط این موارد نیستند و من فقط بعضی از آنها را برای شما نام بردم. گوگل از بیش از 200 فاکتور برای نمایش وبسایت ها در نتایج با استفاده از الگوریتم های خود استفاده میکند که در جلسات بعدی آنها را خواهیم شناخت.

حال که مقداری با موتور جست و جو و نحوه ی کار آن آشنا شدید به سراغ سئو خواهیم رفت تا ببینیم چیست و چگونه سایت خود را باید سئو کنیم.

سئو چیست ؟

سئو چیست ؟

سئو (SEO) مخفف Search Engine Optimize می­باشد که معنی آن بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو می­باشد . در بازاریابی اینترنتی، یکی از روش های جذب مشتری و پیداکردن کاربر جدید برای وبسایت ، سئو می­باشد. این شیوه ی بازاریابی اینترنتی به جرأت کم هزینه ترین شیوه­ی بازاریابی است ولی مطمئنا رایگان نیست . البته برای کلمات کلیدی آسان رایگان است ولی برای کلمات کلیدی پر رقابت خیر و باید مقداری هزینه کنید. پس اگر به شما گفتند سئو اهیچ هزینه ای ندارد باید بدانید که خیلی هم رایگان نیست. شما با استفاده از سئو و تکنیک های آن سعی در بهبود و افزایش جایگاه خود در موتورهای جست و جو مانند گوگل ، یاهو ، بینگ و … برای کلمات کلیدی مرتبط با وبساییتان دارید . برای اینکه به این هدف برسیم باید قوانین گوگل را در سایت خودمان اجرا کنیم تا گوگل بفهمد که ما خوب هستیم و میتواند به ما اعتماد کند. اما

چرا سئو اهمیت دارد ؟

در بالا گفتیم که سئو یک شیوه ی بازاریابی اینترنتی است که واقعا کم هزینه است . وقتی شما در نتایج گوگل دیده شوید کسب و کارتان با گذشت زمان برند میشود ، هر روز مشتریان جدید پیدا میکنید و در نتیجه درآمدتان افزایش پیدا میکند و درنتیجه کسب و کاری پایدار خواهید داشت البته پایداری این کسب و کار به استراتژی شما نیز بستگی دارد.

حال که فهمیدیم سئو چیست و چه کاری انجام میدهد و همچنین به اهمیت آن نیز پی بردیم اجازه دهید به چند سوال کوتاه ولی مهم پیرامون سئو و این دوره پاسخ دهم تا شما در این مورد بیشتر بدانید و به بتوانیم به همراه یکدیگر یکی از بهترین و جامع ترین دوره های آموزش سئو در وب فارسی را رقم بزنیم .

خب پاسخ به این سؤال به فاکتور های زیادی بستگی دارد و نمیتوان بطور عمومی یک بازه ی زمانی مشخص را برای سئو یک کلمه کلیدی اعلام کرد ولی در کمترین مدت 3 الی 4 ماه برای کسب نتیجه در سئو یک کلمه ی کلیدی لازم است . نگران نباشید ما در این دوره کلمات کلیدی متفاوتی را باهم بررسی خواهیم کرد و در انتهای آن شما براحتی مدت زمان لازم برای کسب نتیجه را در هر نوع کلمه کلیدی را تخمین بزنید.

خیلی از ما برای شرکت در دوره های آموزشی دقیقا فریب همین جمله یا شبیه به آن را میخوریم. نمیتوان گفت بعد از این دوره شما میتوانید رتبه یک گوگل را در یک کلمه کلیدی بگیرید ولی میتوانید آن را به صفحه ی اول یا همان SERP برسانید .

و باز هم به یکی از عبارات جادویی میرسیم برای کسب درآمد عده ای از افراد. بهتر است بگویم ما به هیچ عنوان سئو کلاه سفید کار نخواهیم کرد. ما سئوی کلاه خاکستری انجام خواهیم داد . به عنوان مثال اگر در وب منتظر این هستید که دیگران به رایگان به شما لینک دهند کاملا در اشتباه هستید . ما در این دوره سعی میکنیم که خودمان کارهایی برای بهبود انجام دهیم و با مقداری هزینه عملیات های به اصطلاح کلاه سفید هم انجام دهیم . ولی نگران نباشبد در اصل مقداری کلاه سفید و مقداری کلاه سیاه کار خواهیم کرد و به این نوع سئو ، سئو کلاه خاکستری میگوییم.

بله . شما میتوانید از طریق ایمیل ، تلفن ، تلگرام ، واتس آپ و ایسنتاگرام با من در ارتباط باشید و سوالات خود را بپرسید .

اگر کسب و کار اینترنتی دارید ولی سرمایه زیادی برای برون سپاری سئو و … ندارید قطعا میتواند به شما کمک کند تا به درآمد برسید و سپس تفویض اختیار کنید و یا کارمند استخدام کنید. باید این مورد را به شما بگویم تا زمانی که وبسایتی نداشته باشید که بر روی آن کار کنید سئو را به هیچ عنوان یاد نخواهید گرفت و سرمایه ی اصلی خود را که زمان است از دست خواهید داد . پس همراه من وبسایتی داشته باشید و هر فاکتوری که به شما میگویم را بر روی آن اعمال کنید تا خود نتیجه را ببینید. سئو یک حرفه ی آزمون و خطایی است و برای هر وبسایت با وبسایتی دیگر متفاوت است ولی اصولی را باید و حتما در وبسایتمان رعایت کنیم تا ما با گوگل مشکلی پیدا نکنیم چون خیلی سخت گیر است.

اگر سوالی دارید در قالب کامنت بپرسید و یا فعلا با اینستاگرام با من در ارتباط باشید . بزودی بقیه ی راه های ارتباطی قرار میدم. در جلسه ی بعدی در مورد معنی واژه هایی که باید در سئو آنها را بدانیم صحبت خواهم کرد.

در انتهای این جلسه باید این خبر خوب را هم به شما بدهم که این دوره ی آموزشی با تغییر الگوریتم های گوگل و یا آپدیت آنها بروز رسانی خواهد شد و پشتیانی ما از دوستان دائمی خواهد بود . 

کلیک کنید
میزان جذابیت و کارایی
100%
  • کاربردی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.