نکات مهمی که قبل از خرید آپارتمان باید به آن‌ها توجه کنید

0 ۱۷

اغلب ما در زمان خرید آپارتمان یا هر ملک دیگری، تردید داریم. معمولا خرید خانه و‌ آپارتمان، فارغ از شرایط مالی، نیازمند داشتن آگاهی و اطلاعات در زمینه‌های مختلف است.

در این زمینه، پیش از آنکه برای هرگونه خریدی اقدام کنیم، بهتر است با تمامی قوانین و شرایط موجود در زمینه خرید و فروش ملک آگاه شویم. توجه به کیفیت ساختمانی که قصد خرید آن را داریم نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

فراتر از این موضوعات،‌ نکاتی وجود دارد که پیش از خرید یک آپارتمان،‌ حتما باید آن‌ها را در نظر بگیریم. با وجود آنکه در همه کشورها،‌ قوانین سختگیرانه‌ای برای خرید و فروش ملک وجود دارد، اما آگاهی شما نیز در داشتن یک خرید موفقیت‌آمیز بسیار تاثیرگذار است.

نکات مهم برای خرید آپارتمان

نکات مهم در خرید آپارتمان

فروشندگان آپارتمان، در قدم اول اغلب به سودآوری خود فکر می‌کنند. البته انسان‌های با انصاف و صادق نیز کم نیستند. اما از قدیم گفته‌اند «مال خودتو سفت بچسب، همسایه رو دزد نکن»! به همین خاطر بهتر است، پیش از خرید آپارتمان مورد نظرمان، درباره چند نکته مهم و ضروری اطلاعات لازم و کافی را کسب کنیم.

فراموش نکنید، که حتما درباره شایعات منتشر شده از یک محله، تحقیق کنید و آن‌ها را جدی بگیرید. گاهی برخی شایعات بی‌اساس هستند، اما درباره بعضی از آن‌ها نیز باید حساسیت به خرج دهیم. در ادامه این مقاله، به بررسی مهم‌ترین نکاتی می‌پردازیم که بهتر است پیش از خرید آپارتمان، حتما به آن‌ها توجه کنید.

گزارشات بازرسی ساختمان را بررسی کنید

قبل از خرید آپارتمان، حتما باید درباره سوابق بازرسی‌ها و مجوزهای صادر شده برای ساختمان تحقیق کنید. بسیاری از مردم اعتقاد دارند، که برای ساختمان‌های تازه‌ساز، نیازی به بررسی سوابق و گزارشات بازرسی نیست، اما اشتباه می‌کنند. پیش از خرید ساختمان‌های تازه‌ساز نیز باید سوابق بازرسی‌های قانونی آن را بررسی کرد. با این کار می‌توانید از کیفیت ساخت و ساز ساختمان و رعایت قوانین در روند ساخت آن مطمئن شوید و در آینده، با مشکلات پیش‌بینی نشده‌ای مواجه نشوید.

درباره سوابق تعمیرات کلی ساختمان و آپارتمان مورد نظر تحقیق کنید

خرید آپارتمان

مهم‌ترین موردی که پیش از خرید یک آپارتمان، باید به آن توجه کنید، سوابق تعمیرات ساختمان و واحدی است، که قصد خرید آن را دارید. با دانستن این موضوع می‌توانید تصمیم بگیرید که پرداخت پول برای واحد مورد نظر ارزشش را دارد یا ندارد؟! اگر درباره تعمیراتی که در گذشته بر قسمت‌های مختلف ساختمان صورت گرفته، اطلاعاتی نداشته باشید، ممکن است پس از نقل مکان به آپارتمان جدید، با مشکلاتی از قبلی گرفتگی چاه‌ها، خرابی سرویس‌های بهداشتی، ناهمسان بودن شیب کف آپارتمان، اتصالی برق، کمبود فشار آب و هزاران مشکل مشابه دیگر مواجه شوید. پس برای آنکه از زندگی در آپارتمان جدیدی که می‌خرید، ناامید نشوید، همه این موارد را پیش از خرید هر واحد، کنترل کنید.

از امکانات اعلام شده درباره آپارتمان مطمئن شوید

ممکن است، هنگام خرید آپارتمان، درباره امکانات آن زیاد بشنوید، اما واقعیت در سند مالکیت، با چیزی که شنیده‌اید، فرق داشته باشد. بنابراین، همه امکانات اعلام شده توسط فرد فروشنده را در سند مالکیت کنترل کنید. تعداد و جای پارکینگ‌های مربوط به واحد آپارتمانی، مکان و متراژ دقیق انباری مربوط به واحد مورد نظر، انرژی‌های جدا و مشترک، همه و همه را بررسی کنید. این کار به داشتن آرامش بیشتر شما پس از خرید آپارتمان کمک می‌کند. یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت‌های این شرایط آن است، که مطمئن می‌شوید، پس از خرید آپارتمان، کدام انبار یا پارکینگ متعلق به شما است و بدون دردسر می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

درباره همسایه‌ها تحقیق کنید و از وضعیت آن‌ها آگاه شوید

پیش از خرید آپارتمان، حتما درباره همسایه‌های خود تحقیق کنید. اگر نسبت به حیوانات خانگی حساسیت دارید‌ و یا ساختمان دارای پارکینگ مزاحمی است، که برای هر بار بیرون بردن ماشین خود، باید با همسایه‌ها بحث کنید، شرایط برای‌تان دشوار خواهد شد. پیش از خرید آپارتمان مورد نظرتان، ابتدا فهرستی از شرایط و حساسیت‌های خود تهیه کنید. سپس به سراغ ساختمان مورد نظر بروید و درباره همسایه‌ها تحقیق کنید. با مدیر ساختمان ملاقات کنید و از او درباره قوانین ساختمان سوال کنید. با انجام این کارها، می‌توانید با خیال آسوده‌تر و مطمئن‌تری آپارتمان مورد نظر را خریداری کنید.

استعلام‌های لازم را از نهادهای مربوطه دریافت کنید

آپارتمان مناسب

هر ساختمان، پس از ساخت باید پایان‌کار بگیرد. برای گرفتن پایان‌کار، نیازمند دریافت تاییدیه‌های مختلفی از نهادهای مرتبط است. اگر قصد خرید آپارتمانی را دارید و به دنبال دردسرهای اداری بعد از آن نیستید، بهتر است پیش از خرید یک آپارتمان، استعلامات مربوط به آن را از نهادهای مربوطه همچون شهرداری، نظام مهندسی و سایر مراکز مربوطه، دریافت کنید. پس از این کار، می‌توانید با خیالی آسوده قرارداد ببندید و هزینه خرید آپارتمان را پرداخت کنید.

پیش از پرداخت پول، درباره قیمت منطقه تحقیق کنید

برخی فروشندگان، قیمت آپارتمان خود را بسیار گران‌تر از قیمت کلی منطقه اعلام می‌کنند. آن‌ها در واقع سعی دارند، با سوء استفاده کردن از افراد ناآگاه، پول بیشتری به جیب بزنند. قبل از نهایی شدن قرارداد خرید آپارتمان، درباره قیمت منطقه مورد نظر خود تحقیق کنید. در هر منطقه ممکن است قیمت‌های متفاوتی وجود داشته باشد. اما نسبت قیمت‌ها با توجه به سن ساختمان، موقعیت آپارتمان و امکاناتی که دارد، در بازه قیمتی خاصی قرار می‌گیرد. اگر می‌خواهید بعد از خرید، رضایت کافی و کامل داشته باشید و از کسی نشنوید که آپارتمان خود را گران خریده‌اید، بهتر است پیش از پرداخت هر گونه وجهی، درباره قیمت‌های منطقه تحقیق کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.