چند ایده کاربردی برای خنک کردن خانه در تابستان

0 19

اگر از آن دسته افرادی باشیم که از گرمای تابستان فراری هستیم، با ورود به ماه‌های گرم سال به کولرها، پنکه‌ها و سایر خنک‌کننده‌های برقی پناه می‌بریم. هر چند که استفاده از این‌گونه وسایل برای خنک کردن خانه در تابستان و هوای گرم بسیار کاربردی است، با این وجود هزینه زیادی را بر دوش اقتصاد خانواده می‌گذارد.

در کشورهایی که برق یک خدمت گران‌قیمت است، مردم تا جای ممکن از راهکارهای دیگری برای خنک کردن هوا در خانه‌های خود استفاده می‌کنند. مگر آنکه گرمای هوا بیش از حد انتظار و بسیار طاقت‌فرسا باشد.

در این مقاله، می‌خواهیم با چند ترفند برای خنک کردن خانه بدون کولر، پنکه، چیلر یا هرگونه لوازم برقی دیگر آشنا شویم. با این کار علاوه بر اینکه در هزینه‌های زندگی خود صرفه‌جویی می‌کنیم، به محیط زیست کمک می‌کنیم و از هوای طبیعی لذت می‌بریم.

۱- برای خنک کردن خانه در طول روز پرده‌ها را بسته نگه دارید

بسته نگه داشتن پرده ها برای خنک کردن خانه

بسته نگه داشتن پرده‌ها در طول روز، حرارت ناخواسته‌ای را که از طریق پنجره‌ها وارد خانه می‌شود تا ۳۰ درصد کاهش می‌دهد. این کار می‌تواند دمای داخلی اتاق‌ها را به ۲۰ درجه برساند و از گرم شدن آن‌ها جلوگیری کند. به علاوه، بسته بودن پرده‌ها در هنگام تابش آفتاب، باعث می‌شود که هوای مناسبی برای رشد گل و گیاهان فرآهم شود. فقط فراموش نکنید که حتما از پرده‌های سفید استفاده کنید.

۲- برای باز و بسته نگه داشتن درب‌ها، هوشمندانه عمل کنید

اگر می‌خواهید فضای خانه خنک بماند، بهتر است در طول ساعات گرم روز، درب اتاق‌هایی را که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، بسته نگه دارید. همچنین در هنگام شب، با باز نگه داشتن درب اتاق‌ها و پنجره‌های داخل اتاق‌ها به خنک‌تر شدن هوای کلی خانه کمک کنید.

۳- پتو و بالش‌های خود را عوض کنید

در فصول گرم سال بهتر است پتو و بالش‌های خود را عوض کنید و به جای استفاده از رختخواب‌های گرم و پشمی، از مدل‌های تابستانه استفاده کنید. معمولا بالش‌های تابستانی به جای داشتن پر یا پشم، حاوی الیاف و دانه‌های گیاهی هستند. از بالش‌های جدیدی که دارای کول ژل هستند، نیز می‌توانید استفاده کنید.

۴- از کرکره‌های بیرونی استفاده کنید

کرکره برای خنک نگه داشتن هوا

قدیمی‌ترها برای آنکه مانعی دربرابر ورود نور گرم آفتاب تابستان به خانه شوند، از کرکره‌های حصیری استفاده می‌کردند. این کرکره‌های علاوه بر اینکه عایقی برای ورود گرما به خانه بودند، باعث ایجاد سایه در خانه و گرم شدن آن نیز می‌شدند. امروزه نیز تولیدکنندگان انواع مختلف چوبی یا جنس‌های دیگر از این کرکره‌ها را به بازار عرضه کرده‌اند. استفاده از چوب و حصیر در بیرون پنجره، علاوه بر پرده‌های داخلی می‌تواند به خنک شدن فضای داخل خانه کمک کند.

۵- جهت تخت‌خواب خود را عوض کنید

اگر تخت‌خواب شما در جهتی بوده که از باد و نسیم پنجره‌ها در امان باشد، اکنون دیگر زمان تغییر دادن جهت آن است. برای اتاق خواب خود چیدمان هوشمندانه انجام دهید. برای آنکه هنگام خواب گرم‌تان نشود، بهتر است، تخت خود را با جریان هوای خنک همجهت کنید. به این ترتیب جریان هوا باعث خنک‌تر شدن محیط خواب‌تان می‌شود.

۶- به درجه حرارت بدن خود توجه کنید

نوشیدنی خنک

پیش از آنکه به خاطر گرم بودن هوا شاکی باشید، به دمای بدن خود توجه کنید. اگر دمای بدن شما بالا باشید، از نظر علمی بیشتر احساس گرما می‌کنید. بنابراین برای آنکه احساس گرمای کمتری کنید، تلاش کنید که از نوشیدنی‌های خنک، خوراکی‌هایی مانند بستنی و لباس‌های نازک با رنگ‌های روشن استفاده کنید. همچنین می‌توانید یک لیوان آب خنک را در کنار تختخواب خود قرار دهید و زمانی که در نیمه‌های شب احساس گرما کردید، از آن بنوشید.

۷- هواکش‌های اطراف خانه خود را روشن بگذارید

روشن نگه داشتن هواکش‌ها باعث کاهش گسترش هوای گرم در خانه می‌شود. در روزهای گرم حتما هواکش آشپزخانه و حمام خود را روشن بگذارید. این کار مانع پخش حرارت اجاق گاز آشپزخانه و هوای گرم داخل حمام در خانه می‌شود. با این کار به خنک شدن خانه خود کمک می‌کنید.

۸- ملحفه‌ها را در فریزر بگذارید

اگر احساس گرمای شدیدی در هنگام خوابیدن روی تخت خواب خود دارید، چند ساعت پیش از خواب، ملحفه‌های خود را درون یک کیسه پلاستیکی وکیوم کنید و آن‌ها را در فریزر قرار دهید. البته به شرطی که فریزر شما برفک نداشته باشد. به این ترتیب هنگام خوابید چند ملحفه یخ دارید که به خنک شدن شما کمک می‌کنند.

۹- روی زمین بخوابید

زمین همیشه خنک‌تر از تخت است. زیرا معمولا هوا هر چه به طرف بالا می‌رود گرم‌تر می‌شود. اگر احساس گرمای شدیدی در هنگام خوابیدن دارید، رختخواب‌های خود را به زمین منتقل کنید و بر روی زمین بخوابید.

۱۰- از یک ظرف یخ و یک فن کوچک استفاده کنید

پنکه و یخ

یکی از ترفندهای قدیمی برای خنک نگه داشتن هوا در طول روزهای گرم، استفاده از تکه‌ یخ‌های بزرگ در مسیر جریان هوا به طرف داخل خانه یا بر سر راه باد پنکه و فن است. با این کار می‌توانید یک هوای خنک جادویی را مشابه با هوای خنک کولرهای گازی ایجاد کنید.

۱۱- پنجره‌ها را باز کنید و تونل باد بسازید

شب‌های تابستان معمولا خنک هستند و نسیم ملایمی در این شب‌ها جریان دارد. برای آنکه از خنکای نسیم شب استفاده کنید، پنجره‌های دو طرف خانه را باز کنید و یک تونل باد برای عبور جریان هوا بسازید. این کار به خنک شدن خانه شما کمک می‌کند. اما حتما پرده‌ها را بسته نگه دارید، در غیراین صورت ممکن است صبح با تابش آفتاب، خانه شما تبدیل به کوره‌ای گرم و طاقت‌فرسا شود.

۱۲- اگر لامپ رشته‌ای در خانه دارید، آن‌ها را عوض کنید

لامپ‌های رشته‌ای معمولا حرارت زیادی تولید می‌کنند. حدود ۹۰ درصد از انرژی لامپ‌های رشته‌ای تبدیل به گرما می‌شود. برای آنکه از میزان گرمای خانه کم کنید، بهتر است تمام لامپ‌های رشته‌ای خانه خود را با لامپ‌های کم‌مصرف یا LED که از خود گرما تولید نمی‌کنند عوض کنید.

۱۳- برای خنک کردن خانه اجاق تابستانی درست کنید

برای خنک کردن خانه خود و برای آنکه در تابستان مجبور به تحمل گرمای شدیدی در منزل‌تان نشوید، بهتر است در تراس یا حیاط، یک اجاق تابستانی درست کنید. اجاق تابستانی باعث می‌شود که حرارت ناشی از پخت و پز غذا و خوراکی در خانه پخش نشود و در نتیجه به خنک شدن خانه کمک می‌کند.

۱۴- تغییراتی اساسی ایجاد کنید

سایه‌بان برای خنک کردن خانه

اگر خانه متعلق به خودتان است و می‌خواهید تابستان‌های زیادی را در آنجا زندگی کنید، بهتر است به فکر ایجاد تغییرات اساسی باشید. می‌توانید در مقابل پنجره‌های خود از بیرون خانه،‌ سایه‌بان نصب کنید. همچنین می‌توانید پنجره‌های عایق مخصوص برای جلوگیری از ورود هوای گرم به خانه خریداری و با پنجره‌های قدیمی خود جایگزین کنید. کاشت گیاهانی همچون درخت انگور در اطراف پنجره‌های شما نیز می‌تواند به خنک شدن هوای اطراف خانه‌تان کمک کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.