چگونه منافذ باز پوست خود را کاهش دهیم؟

0 ۵۹

وقتی به فروشگاه می‌روید، انواع مختلفی از مواد آرایشی بهداشتی و پوستی را می‌بینید، که از سوی شرکت‌های مختلف ارائه شده‌اند. هریک از این شرکت‌های تولید کننده ادعا می‌کنند، که تولیدات ‌آن‌ها منافذ باز پوست را کوچک می‌کنند یا کاملا آن‌ها را ناپدید می‌سازند و در مراقبت از پوست موثرند. اما آیا واقعا اینگونه است؟

منافذ باز درواقع تومور‌های پوستی و از نوع دانه‌های چربی کوچکی هستند که در فولیکول مو ایجاد می‌شوند. این منافذ بیشتر در بزرگسالان بالای ۳۵ تا ۴۰ سال با پوست چرب یا مختلط دیده می‌شود که به ازای هر یک تار مو یک منفذ نیز در سطح پوست آن‌ها وجود دارد.

ساختار و اندازه تومور‌های پوستی و چربی سطح پوست افراد به ژنتیک آن‌ها بستگی دارد. به‌این‌ترتیب منافذ باز در افرادی که پوست خشک و روشن‌تری دارند، کوچک‌تر و کم‌تر هستند. این درحالی است که در افرادی با پوست چرب‌تر و تیره‌تر و رنگ مایل به زیتونی (به اصطلاح سبزه)، این منافذ بزرگ‌تر و بیشتر دیده می‌شود.

همچنین درصورتی‌که پوست دیر به‌ دیر شستشو شود و سطح آن به وسیله عوامل مختلف مثل کرم‌های آرایشی چرب یا آلودگی محیط مسدود باشد، منافذ بیشتر کشیده می‌شوند و بزرگ‌تر به نظر می‌آیند.

اگرچه که بیشتر این منافذ بی‌خطر هستند، اما از آنجایی که ظاهر زیبایی به پوست نمی‌دهند، اکثر ما سعی می‌کنیم آن‌هارا تا حد امکان کوچک و از سطح پوستمان محو کنیم تا چهره‌ای شفاف‌تر و زیباتر داشته باشیم.

درمان منافذ باز پوست

شما می‌توانید از بیشتر شدن منافذ پوست جلوگیری کنید و اندازه آن‌ها را تا حد امکان کوچکتر کنید. اما از آنجایی که قطر منافذ و تعداد آن‌ها به صورت ژنتیکی تعیین می‌شوند، نمی‌توانید تعداد آن‌ها را کاهش دهید.

اگر در جستجوی یک محصول موثر برای کاهش منافذ باز پوست هستید، بهتر است به سراغ محصولاتی بروید که دارای تأیید جهانی و تأیید وزارت بهداشت از سوی کشور خودتان باشد. زیرا بسیاری از این محصولات تقلبی محسوب می‌شوند و تأثیر چندانی بر روی پوست شما ندارند. پس پیش از تهیه این محصولات حتما با پزشک متخصص در این خصوص مشورت کنید.

آیا کرم‌ها و پماد‌های شیمیایی اندازه منافذ باز پوست را کاهش می‌دهند؟

مقابله با منافذ باز پوست

کرم‌ها و پماد‌های شیمیایی معمولا با حذف لایه‌های آسیب‌دیده خارجی پوست با  محلول اسیدی که در ترکیب خود دارند، برای بهبود ظاهر پوست و بافت استفاده می٬شوند.

یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از بزرگ‌شدن منافذ، پاکسازی پوست و لایه‌برداری است. همچنین استفاده از کرم‌های ضد‌آفتاب علاوه‌بر اینکه از پوست شما در برابر اشعه فرابنفش آفتاب جلوگیری می‌کند، به خاطر داشتن اسید سالیسیلیک، می‌تواند عملکرد لایه‌برداری و پاک‌کردن پوست با استفاده از سلول‌های مرده را داشته باشد.

اسید سالیسیلیک، محلول در روغن است. این ماده شیمیایی می‌تواند با حل شدن در دانه‌های چربی منافذ، این چربی را از سطح پوست خارج کند. همچنین این ماده از طریق حل‌ کردن ماده چسباننده بین سلولی که سلول‌ها را در لایه‌های شاخی به هم متصل می‌کند، باعث جداشدن سلول‌های مرده از سطح پوست می‌شود. سالیسیلیک اسید در از بین بردن باکتری‌ها و پاکسازی پوست نیز نقش دارد.

پیری و قرارگرفتن در معرض اشعه فرابنفش آفتاب می‌تواند منجر به از دست رفتن کلاژن شود، که به‌ نوبه خود باعث افزایش اندازه منافذ می‌شوند. شاید اسم کرم‌های ضد پیری  و ضد چین‌ و چروک کم به گوشتان نخورده‌است. اگر به ترکیب شیمیایی این محصولات نگاهی بیندازید خواهید دید که در ساختار اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها یک ماده مشترک وجود دارد و آن رتینویید است.

رتینویید‌ها شکلی از ویتامین‌آ هستند، که با افزایش گردش خون سلولی باعث تحریک تولید کلاژن می‌شوند. کلاژن، پوست شما را قوی‌تر و شفاف‌تر می‌کند، به‌ گونه‌ای که اندازه و ظاهر منافذ پوست کم می‌شوند.

همچنین این افزایش جریان خون توسط رتینویید، باعث جدا شدن سلول‌های مرده، آلودگی و چربی از سطح پوست نیز می‌شوند.

اگر اهل آرایش کردن هستید، بهتر است تا جایی که امکان دارد از مصرف محصولاتی که شامل عناصر مسدود کننده منافذ مثل روغن‌های سنگین هستند، اجتناب کنید. مثلا از کرم‌ پودر‌های بدون چربی یا پنکیک خشک استفاده کنید.

همچنین به هنگام خرید مواد آرایشی بهداشتی به دنبال مارک‌های مراقبت از پوست باشید، که به طور اختصاصی فرموله شده‌اند. به هنگام خرید به برچسب غیرکمدوژن و غیرآکنه‌زا حتما دقت کنید، تا پوست‌تان دچار جوش‌ها و دانه‌های سرسیاه نشود.

درنهایت با رعایت نکات گفته شده می‌توانید حجم زیادی از عواملی را حذف کنید، که سطح پوست شما را مسدود می‌کند. درمان و مراقبت از پوست به وسیله انواع کرم‌ها و پماد‌ها به صورت خانگی نیز انجام می‌شود، اما بهتر است که حتما پیش از شروع درمان با پزشک متخصص مشورت کنید تا کرم متناسب با پوست شما را تجویز کند.

استفاده از روش میکرونیدلینگ برای کاهش منافذ باز پوست

درمان منافذ باز پوستی

به‌غیر از لوسیون‌ها و کرم‌ها روش‌های موثر دیگری نیز وجود دارند که به ما این اطمینان را می‌دهد،‌ تا در مدت زمان کمتری ، تأثیر بیشتر و قابل ملاحظه‌تری دریافت کنیم.

روش درمان میکرونیدلینگ، جدیدترین نسل از فرکانس رادیویی و روش غیرتهاجمی است که به کمک ایجاد سوراخ‌های ریز در سطح پوست ایجاد می‌شود. این کار تولید طبیعی کلاژن یا همان کلاژن‌سازی را در سلول‌های زیرین سطح پوست تحریک می‌کند و به بهبود بافت پوست و جوان‌سازی آن کمک می‌کند. میکرونیدلینگ در فشرده‌کردن و سفت کردن پوست نقش به‌ سزایی دارد و در نهایت منجر به کوچک‌ شدن منافذ پوست نیز می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.