5 نشانه سرطان روده بزرگ در زنان

0 ۲۳

سرطان کولون یا روده بزرگ در بیشتر مواقع از یک ضایعه خوش‌خیم به نام پولیپ ایجاد می‌شود. سیر تکامل تبدیل پولیپ به سرطان بین ۳ تا ۱۰ سال زمان‌ می‌برد که در طول این مدت بیماران می‌توانند با مراجعه‌ به موقع به پزشک و انجام کولونوسکوپی، به‌سادگی از ابتلا به سرطان پیشگیری کنند. پولیپ‌ها معمولا فاقد علائم بالینی هستند و فقط در بررسی‌های غربالگری تشخیص داده می‌شوند.

كولونوسكوپي یک روش استاندارد طلايي براي پيشگيري است. همچنین بد نیست بدانید كه اثربخشي پيشگيري از سرطان با كولونوسكوپي بسيار گسترده است و اساسا بر پایه كشف و حذف پوليپ‌هاي پيش سرطاني است.

به مراحل انجام کولونوسکوپی و خارج ساختن پولیپ‌ها و ثانیا تشخیص زودتر سرطان‌های موضعی و سطحی در افراد بی‌علامت، غربالگری گفته‌ می‌شود. غربالگری باعث افزایش احتمال درمان و کمک به جراحی می‌شود.

بر اساس آمارها از هر ۲۴ زن سالم، یک زن مبتلا به سرطان روده بزرگ دیده می‌شود که آن‌ها را در طول زندگی دچار مشکلات بسیاری می‌کند.

هر ساله زنان بیشتری در مقایسه با مردان به سرطان کولون مبتلا می‌شوند. به‌گونه‌ای که طبق آخرین آمار به‌دست آمده، سالانه تقریبا حدود ۴۷ هزار و ۸۲۰ زن و ۴۷ هزار و ۷۰۰ مرد مبتلا به سرطان کولون تشخیص داده می‌شود. بنابراین آگاهی از علائم سرطان روده بزرگ برای زنان بسیار حیاتی است.

سرطان روده

دکتر یاردن، مدیر امور بهداشتی اتحادیه سرطان کولورکتال در واشنگتن‌ دی‌سی بیان می‌‌کند: «تا چهار درصد امکان تشخیص نشانه‌های اشتباه سرطان کولون وجود دارد، که منشا آن می‌تواند کاملا مربوط به چیز دیگری مثل مسمومیت غذایی یا مشکلات مربوط به قاعدگی باشد. به همین دلیل لازم است که رایج‌ترین علائم سرطان روده بزرگ در زنان را بدانید.»

همچنین دکتر پاتریک امار، متخصص گوارش در فورت‌لادردال فلوریدا‌ می گوید: «بسیاری از بیماران به ویژه زنان جوان، ممکن است از در میان گذاشتن علائم بیماری خود با پزشک متخصص و یا از انجام دادن کولونوسکوپی احساس ترس کنند و این بسیار بد است.»

متاسفانه، خطر ابتلا به بیماری اغلب در سن‌های بسیار جوان یعنی زیر سن ۵۰ سالگی و به شکل پیشرفته‌تر اتفاق می‌افتد. از این‌رو زنان جوان باید این مسئله را جدی بگیرند.

این احتمالا بدان دلیل است که در سن ۵۰ سالگی یا بیشتر، انجام دادن کولونوسکوپی یک توصیه همیشگی از سوی پزشکان است و معمولا بیشتر بزرگسالان چندین بار در طول سال آن ‌را انجام می‌دهند درحالی‌که در میان جوانان خیلی رایج نیست!

در این مقاله پنج علامت رایج سرطان کولون را برای شما عنوان کرده‌ایم. اگر این نشانه‌ها را در نظر بگیرید، بزرگترین قدم را در محافظت از دستگاه گوارش خودتان برداشته‌اید.

تغییرات در عادات روده، وجود خون در مدفوع یا خونریزی راست روده

تغییرات در عادات روده

می دانیم که پس از دستشویی رفتن مشاهده آنچه که از ما دفع شده خیلی ایده آل نیست، اما این می تواند یک استراتژی مفید برای نظارت بر سلامت کلی شما باشد. یبوست، اسهال، عدم توانایی در راه رفتن و یا تغییر متناوب در اندازه، شکل و رنگ مدفوع شما ممکن است نشانه سرطان روده بزرگ باشد. اگر این علائم را به طور منظم مشاهده کردید، با پزشک خود صحبت کنید.

داشتن والدین، خواهر یا نزدیکان شما با سرطان کولون و رکتوم یا سابقه پولیپ باعث می شود احتمال بیشتری برای ابتلا به این بیماری داشته باشید. از این رو ممکن است پزشک دستور انجام غربالگری را قبل از سن ۵۰ سالگی به شما بدهد.

درد مزمن شکم یا گرفتگی شکمی

درد مزمن شکم

آنچه که مانند یک انقباض قاعدگی احساس می شود ممکن است علائم سرطان روده بزرگ باشد.

زنان بسیاری در معرض علائم سرطان روده بزرگ هستند که ممکن است بیماری آن‌ها با علائم مربوط به چرخه قاعدگی یا سایر مشکلات زنان، مانند گرفتگی شکمی ناشی از قاعدگی یا اندومتریوز، اشتباه گرفته‌شود.

این ممکن است یکی از آن عواملی باشد که باعث می شود زنان حدود ۵ تا ۱۰ درصد بیشتر احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را نسبت به مردان نشان دهند.

طبق آخرین آمار، علائم غیر اختصاصی اغلب می تواند تشخیص را در زنان به دلیل حضور اندام های زنانه و شرایط خاص دشوارتر کند.

کاهش وزن نامعلوم

کاهش وزن

کاهش وزن همیشه چیز خوبی نیست. کمی تغییر در میزان وزن شما می تواند به معنای این باشد که سلول های مهاجم در حال پردازش و فعالیت برای هضم کالری در بدن و مبارزه با بافت‌های ناشناخته هستند.

پولیپ های پیش سرطانی کولون علائم محدودی مانند کاهش وزن را ایجاد می‌کنند. اگر کاهش وزن و سایر علائم، مربوط به سرطان روده بزرگ باشد، معمولا این پولیپ‌ها رشد بزرگتری را نشان می دهند که یا زخمی شده یا بخشی از مسیر مدفوع در روده بزرگ را مسدود کرده‌اند.

خستگی یا ضعف

خستگی

ضعف و بی‌رمقی یکی از علائم هشدار دهنده در همه سرطان‌ها، از جمله سرطان روده بزرگ است. اگر روزی احساس خستگی و بی‌رمقی شدید کردید؛ ممکن است در معرض ابتلا به سرطان باشید. در این صورت باید حتما به دکتر مراجعه کنید و شرایط فیزیکی خود را با او در میان بگذارید. شاید پزشک شما در ابتدا سیگموئیدوسکوپی را به جای کولونوسکوپی، پیشنهاد کند، اما پس از ‌انجام‌دادن چندین بار غربالگری متناوب، جواب نتایج غربالگری شما بی‌نتیجه شود. زیرا این تکنیک روش کاملا مطمئنی نیست.

خطر سرطان روده بزرگ در زنان نه تنها تهاجمی‌تر است، بلکه از طریق تکنیک‌های تشخیصی معمولی مانند سیگموئیدوسکوپی نیز دشوار است. تحقیقات اخیر نشان داده است که غربالگری از طریق سیگموئیدوسکوپی، که تنها سمت چپ روده بزرگ را بررسی می کند، برای تشخیص سرطان کولون در زنان کافی نیست و ممکن است لازم باشد کلونوسکوپی کامل باشد. برای شناسایی بهترین استراتژی غربالگری کولون در زنان، تحقیقات بیشتری لازم است.

کم‌خونی یا آنمی

کم‌خونی یا آنمی

با توجه به تحقیقات مراکز درمان سرطان آمریکا، مصرف مقدار خیلی زیاد آهن برای مبارزه با کم خونی (به خصوص بعد از یائسگی)، می تواند از نشانه‌های سرطان روده بزرگ باشد که سیستمیک است. این کم‌خونی در نتیجه تغییرات در سیستم گوارش در اثر ابتلا به سرطان کولون به‌وجود می‌آید.

پس از یائسگی، خطر ابتلا به همه سرطان‌ها در زنان بیشتر می‌شود. هورمون درمانی جایگزین (HRT)، درمانی است که علائم یائسگی را کمتر می‌کند. این درمان هورمون‌هایی را که بعد از یائسگی در بدن زن‌ها ترشح نمی‌شوند را جایگزین می‌کند. HRT  باعث افزایش احتمال ابتلا به برخی از سرطان ها می‌شود اما در عین حال مشخص شده است که به طور بالقوه خطر ابتلا به سرطان کولون و رکتوم را کاهش می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.