۲۵ ترفند برای کنترل عصبانیت شدید و بازیابی آرامش درونی

0 ۳۴

خشم، احساسی طبیعی و انکارناپذیر در طبیعت وجودی ما انسانها است. همان قدر که شناخت این احساس برای بهبود شرایط زندگی ما مهم است، توجه به موضوع کنترل عصبانیت شدید هم اهمیت زیادی برای کمک به ارتقای شخصیتی و حفظ سلامت ما دارد.

خشم و عصبانیت شدید میتواند مشکلات زیادی برای ما ایجاد کند. فرقی نمیکند که در محل کار و خیابان عصبانی میشویم یا در خانه از هر موضوعی اعصابمان به هم میریزد، مساله اصلی آن است که اگر نتوانیم احساس عصبانیت شدید خود را کنترل کنیم، دردسرهای زیادی برای دیگران و خودمان ایجاد میکنیم.

هر چند عصبانیت، واکنشی مثبت برای حفظ حیات انسانها است، اما باز هم از هر زاویهای که به زندگی آدمهای همیشه خشمگین نگاه کنیم، به این نتیجه میرسیم که کنترل عصبانیت شدید بهترین پیشگیری برای جلوگیری از آسیبهای احتمالی در چنین شرایطی است.

کنترل عصبانیت شدید

چرا کنترل عصبانیت شدید مهم است؟

وقتی عصبانی و خشمگین میشویم، واکنشهای منفی و ناخودآگاهی از ما بروز میکند و سلامتی ما را به خطر میاندازد. عصبانیت شدید تاثیرات بدی بر بدن انسان میگذارد.

در مراحل ابتدایی عصبانیت، به دلیل ایجاد ناگهانی احساس اضطراب شدید، فشار خون ناگهان افزایش پیدا میکند و تعریق و لرز در بدن انسان ایجاد میشود. وقتی که خشم به مراحل میانی میرسد، گرفتگی عضلات، زنگ زدن گوشها و قرمزی پوست اتفاق میافتد.

در مراحل پایانی عصبانیت به دلیل فشارهایی که در بدن انسان جمع شده است، انسان مجبور میشود عملی تهاجمی یا فیزیکی برای تخلیه انرژی درونی خود انجام دهد و این کار ممکن است به خودش یا دیگران آسیب جبرانناپذیری برساند.

پس از فروکش کردن عصبانیت شدید، عوارضی همراه فرد میماند که ممکن است تا روزها و هفتهها زندگی روزمره او را مختل کند. این عوارض شامل سردردهای شدید، میگرن، دردهای معده و روده، مشکلات کلیوی، حملههای قلبی، سوء هاضمه و آسیبهای پوستی است.

البته خشم و عصبانیت در شرایط مختلف برای هر انسانی به وجود میآيد و این طبیعی است، اما اینکه با کنترل عصبانیت شدید خود، چگونه بتوانیم از بروز مشکلات گفته شده پیشگیری کنیم و به سلامتمان بیش از اتفاقات ناراحت کننده اطرافمان اهمیت دهیم، مهارتی است که با انجام چند ترفند ساده امکانپذیر خواهد بود.

۲۵ ترفند آسان برای کنترل خشم و عصبانیت

داشتن مهارت برای کنترل عصبانیت شدید همیشه و همه جا برایمان مفید و قابل استفاده است. گاهی شرایط خاصی چه از بیرون و چه از درون بدن انسان، باعث بروز عصبانیت و ناراحتی ما میشود، طوری که شاید چند لحظه بعد از آن خودمان هم از بروز رفتار خشمگینانه و عصبانی خودمان پشیمان و خجالتزده شویم.

برای پیشگیری از رفتارهای ناشایستی که خودمان هم دوست نداریم انجام دهیم و برای کنترل عصبانیت شدید که اغلب اوقات پس از بروز آن، خودمان هم پشیمان میشویم، بهتر است راهکارها و ترفندهای سادهای را که برای کنترل خشم موثر است، بیاموزیم و تمرین کنیم.

کنترل عصبانیت شدید

* عددها را از زیاد به کم بشمارید

زمانی که عصبانی میشوید، از عدد مشخصی شروع به شمردن برعکس کنید. برای مثال اگر از ۱۰۰ شروع میکنید، یکسره و بدون وقفه تا عدد ۱ از زیاد به کم بشمارید. این تکنیک، یک ترفند قدیمی و موثر برای کنترل عصبانیت شدید به حساب میآید.

* تنفس منظم را تمرین کنید

هنگام عصبانیت تعداد دفعات تنفس شما شدیدتر میشود و اکسیژن رسانی به مغز به طور کامل انجام نمیشود. به همین دلیل بهتر است تکنیکهای تنفس منظم و صحیح را یاد بگیرید و در هنگام عصبانیت از این تکنیکها برای دستیابی سریعتر به آرامش استفاده کنید.

* ورزشهای سریع و قدرتی را امتحان کنید

ورزش میتواند به آرامش همیشگی شما کمک کند. ورزشهایی مانند دو، پیاده روی، دوچرخه سواری، بوکس و شنا باعث پمپاژ بیشتر خون در عضلات میشود و برای سلامت و آرامش ذهن و جسم بسیار مفید هستند. علاوه بر اینها میتوانند در کنترل عصبانیت شدید تاثیرگذار باشند.

* به عضلات خود استراحت دهید

استراحت عضلانی به کاهش فشارهای ناشی از عصبانیت کمک میکند. در جایی دراز بکشید و آرام و به نوبت عضلات خود بگیرید و را رها کنید. این عمل عمدی عضلات شما را درگیر میکند و فروکش کردن عصبانیت شما کمک خواهد کرد.

* یک عبارت آرامبخش را مدام تکرار کنید

یک عبارت مثبت و آرامشدهنده پیدا کنید و در زمان عصبانیت و ناراحتی شدید آن را مدام با خود تکرار کنید. سعی کنید جملههای ساده و آسانی انتخاب کنید که به خاطر آوردن آنها دشوار نباشد. یک نمونه خوب میتواند این باشد: «آرامش برای سلامتی من بهتر است».

* حرکات کششی انجام دهید

انجام حرکات و تمرینهای کششی و یوگا در کنترل عصبانیت شدید بسیار کاربرد دارد. این حرکات به هیچگونه تجهیزاتی نیاز ندارد و سریعا احساسات شما را به حالت آرامش بازمیگرداند. با انجان حرکات کششی و تمرینهای یوگا علاوه بر آرامش جسمی، به آرامش ذهنی و درونی نیز دست خواهید یافت.

* مدیتیشن ذهنی کنید

چشمان خود را ببندید و خود را در صحنهای دلنشین و مکانی آرامش دهنده تصور کنید. مدیتیشن کنید و بر جزییات صحنههای دلنشین خیالی خود تمرکز کنید. این کار احساسات شما را آرام میکند و خشم شما را از بین میبرد.

* موزیکهای ملایم مورد علاقه خود را گوش دهید

برای کنترل عصبانیت شدید همیشه موسیقیهای آرامبخش همراه خود داشته باشید. انتخاب موزیکهای درست باعث دور شدن احساسات منفی از شما میشود و خشم و ناراحتی شما را تلطیف خواهد کرد.

* سکوت کنید

هنگامی که خشمگین میشوید، ناخودآگاه دلتان میخواهد بیشتر حرف بزنید و وسوسه میشوید که ناسزا بگویید. این زمانها سعی کنید دهان خود را بسته نگه دارید و خیال کنید که لبهای شما به هم دوخته شدهاند. این کار به شما فرصت میدهد تا فکر خود را جمع کنید و برای آسودگی خاطر خود تصمیمات درستی بگیرید.

* برای خودتان زمان صرف کنید

به خودتان زمان دهید و وقایع پیش آمده را در ذهن خود هضم کنید. احساسات خود را به حالت خنثی درآورید و به جای عصبانی ماندن برای برنامههای خود برنامهریزی کنید. زمانی را صرف خودتان کنید و به ماساژ یا استخر بروید. به خودتان برسید و آرامش خود را بازیابید.

* خودتان را سرگرم کنید

برای کنترل عصبانیت شدید خود بهتر است سرگرم شوید. ذهن خود را با کارهای جدی و حرفهای و درگیریهای شغلی درگیر کنید. انرژی و احساسات خود را برای پیگیری کارهای عقب مانده صرف کنید و آرام آرام عصبانیت خود را به دست فراموشی بسپارید.

* در دفترچهای بنویسید

چیزهایی هست که هنگام عصبانیت دوست دارید فریاد بزنید، اما به دلایلی که یا نمیتوانید یا نمیخواهید، آنها را در دل خود میریزید و نمیگویید و همین شما را عصبانیتر میکند. همه این حرفها را در دفترچه خود بنویسید و پس از آن درباره چیزهایی که شما را آرام میکند بنویسید. حتی احساسات منفی و فکرهای خشونت آمیز خود را نیز بنویسید. این کار باعث آرامش شما میشود.

* برای مشکل به وجود آمده راهحل پیدا کنید

ممکن است فرزند شما همیشه اتاق شلوغ و به هم ریختهای داشته باشد و این موضوع شما را عصبانی کند. ممکن است کسی در خانه شما همیشه دمپاییهای سرویس بهداشتی را خیس کند و این موضوع شما را خشمگین کند. بهتر است به فکر چاره و راه حل برای این دسته از مشکلات بگردید و با راهکارهایی خلاقانه که میتوانید با جستجو در اینترنت به آنها دست پیدا کنید، مشکل را برای همیشه برطرف کنید.

* به دنبال پاسخی برای چالش به وجود آمده بگردید

در هنگام عصبانیت از خودتان درباره چالش به وجود آمده سوال بپرسید و برای آن پاسخهای مختلفی پیدا کنید. برای آنکه چالش به وجود آمده دیگر در آینده سد راه شما نشود، پاسخی پیدا کنید و چند راه مختلفی را که به ذهنتان میرسد، امتحان کنید.

کنترل عصبانیت شدید

* نمادی برای توقف خشم خود قرار دهید

نمادهای موجود برای آرامش و به خود آمدن در دنیا فراوان است. شما میتوانید از این نمادها برای کنترل عصبانیت شدید خود استفاده کنید. نمادهای فروکش کردن خشم را همراه خود داشته باشید، از آنها به عنوان جاکلیدی، آینه توی کیف، پیکسلهای روی لباس و دستبندهای تزیینی استفاده کنید. دیدن نمادها به آرام شدن شما کمک خواهد کرد.

* روال روتین خود را تغییر دهید

اگر عادت دارید همیشه از یک مسیر میروید، در یک ساعت مشخص غذا میخورید، در یک مکان مشخص میخوابید، بهتر است در هنگام عصبانیت شدید، روتین خود را تغییر دهید. مسیر خود را عوض کنید. اگر به تند راه رفتن عادت دارید، آرام راه بروید و قدمهای خود را بشمارید. مسیر جدیدی پیدا کنید و به روح آزرده خود آرامش دهید.

* با دوست مورد اعتماد خود صحبت کنید

در حوادثی که باعث خشمگین شدن شما میشود و از کنترل عصبانیت شدید خود جا میمانید، با یک دوست مورد اعتماد صحبت کنید و از حمایتهای او بهره گیرید. با او مشورت کنید و از دیدگاههای او نیز برای بهبود وضع موجود استفاده کنید.

* بلند بلند بخندید

هیچ چیز خوب و زیبایی خستهکننده نخواهد شد. پس بخندید. حتی وقتی عصبانی هستید، جلوی آینه به خودتان نگاه کنید و بلند بلند بخندید. به چیزهای خندهدار فکر کنید و موضوعات خندهدار را در زمان عصبانیت دنبال کنید. خندیدن یک الگوی رفتاری برای بهبود وضعیت روحی انسان و راهکاری برای کسب آرامش است.

* به چیزهای خوبی که در زندگی دارید، فکر کنید

هنگام عصبانیت شدید، برای چند لحظه، چیزهای ارزشمندی را که در زندگی دارید، به خاطر آورید. هر چند ممکن است تمرکز نداشته باشید، اما میتوانید خوبیهای زندگی و ارزشمندتر بودن آنها را نسبت به احساس منفی عصبانیت، به خاطر آورید. به این ترتیب آرامش پیدا خواهید کرد و خشمتان فروکش میکند.

* در هنگام عصبانیت تایمر خود را روشن کنید

قطعا در هنگام عصبانیت شدید، چیزی که باید واقعا بگویید به ذهنتان نمیرسد و حرفهایی که از دهانتان خارج میشود، جز مشتی حرفهای بیارزش و ناخواسته نیست. بنابراین به خودتان فرصت دهید تا حرفهای درست را به خاطر بیاورید. تایمر گوشی یا ساعت خود را روشن کنید و چند دقیقه فکر کنید. این ترفند به آرامتر شدن شما کمک خواهد کرد.

* نامه بنویسید و آن را از بین ببرید

خطاب به شخصی که شما را عصبانی کرده است، نامه یا ایمیل بنویسید، اما به هیچ وجه آن را ارسال نکنید، پس از چند روز به سراغ نوشتههای خود بروید و آن را از بین ببرید، شاید خودتان هم باورتان نشود که این کار چه تاثیر شگفتآوری در کاهش میزان خشم و ناراحتی شما خواهد داشت.

* مهارت عاطفی خود را تقویت کنید و ببخشید

اینکه بتوانید افرادی را که ناراحتتان کردهاند ببخشید و از اشتباهات آنها بگذرید، نیازمند داشتن مهارتهای عاطفی قوی و محکمی است. بخشیدن فردی که عصبانیتان کرده است را به زبان بیاودی. کنترل عصبانیت شدید شما با این راهکار امکانپذیر خواهد بود.

کنترل عصبانیت شدید

* با افراد همدلی کنید

خودتان را جای دیگران بگذارید. در زمان عصبانیت سعی کنید از زاویه نگاه فردی که شما را ناراحت کرده است، دنیا را ببینید. این کار به شما کمک میکند که درک جدیدی از مسائل به دست آورید و در کاهش خشم شما نیز موثر است.

* احساس خود را مدیریت کنید

این خیلی خوب است که یاد بگیرید احساسات خود را کنترل و مدیریت کنید. از دوستان قابل اعتماد خود بخواهید که در هنگام عصبانیت شما، حرفهای آرامش بخش بزنند. هر چند این کار هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد، اما شنیدن صحبت‌‌های آرام کننده کسانی که آنها را دوست داریم، به ما در کنترل عصبانیت شدید کمک میکند.

* یک روش خلاقانه برای خود کشف کنید

خشم خود را به مسیری خلاقانه برای دستیابی به آرامش تبدیل کنید. هنگام عصبانیت به سراغ بوم و رنگ بروید و نقاشی کنید. به سراغ باغچه بروید، علفهای هرز را از زمین بیرون بکشید و باغبانی کنید. شعر بگویید، حتی شعرهای نامتعارف. هر مدل از احساسات انسان، میتواند دریچهای به سوی دنیایی جدید برای افراد خلاق باشد. با این ترفند، عصبانیت شدید خود را نیز کنترل کردهاید.

اگر هیچ کدام از این راهها به فروکش کردن خشم و کنترل عصبانیت شدید شما کمک نکرد، بهتر است با یک روانشناس یا متخصص روانپزشکی صحبت کنید و از او برای رهایی از چنین رنجی کمک بخواهید. باور کنید که خشمگین و عصبانی شدن، نه تنها هیچ کمکی به بهبود زندگی شما نخواهد کرد، بلکه باعث افزایش استرس و ناراحتی درونی در وجود شما خواهد شد.

100%
  • کاربردی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.