آیا کالری سوزاندن در خواب واقعا امکان پذیر است؟

0 24

آیا تا به حال درباره کالری سوزاندن در خواب و لاغر شدن در زمان خواب فکر کرده‌اید؟ شاید تصور کنید که همه این حرفا بیخودی است و هیچ‌کس تا به حال با خوابیدن لاغر نشده است و خواب زیاد سلامت انسان را به خطر می‌اندازد، اما شاید بهتر باشد از زاویه دیگری به این داستان نگاه کنیم.

 بدن انسان در خواب بر اثر سوخت و ساز و مصرف انرژی، کالری می‌سوزاند. داشتن خواب کافی در زندگی انسان امری ضروری است و هر فرد براساس میزان کالری مصرفی خود در روز، باید به مقدار مشخصی بخوابد تا بتواند تعادل را در سوخت ساز بدن خود رعایت کند.

 اگر وزن شما ۵۶ کیلوگرم باشد، در هر ساعت از خواب خود ۳۸ کالری می‌سوزانید. البته این میزان از سوزاندن کالری زیاد نیست، اما کارشناسان سلامتی توصیه می‌کنند که یک فرد ۵۶ کیلوگرمی برای سلامت بیش تر خود لازم است بین هفت تا نه ساعت در شبانه روز بخوابد.

کالری سوزاندن در خواب

کالری سوزاندن در خواب چگونه ممکن است؟

 همه چیز به متابولیسم بدن شما بستگی دارد. متابولیسم بدن فرآیندی است که غذاهای خورده شده در طول روز را به انرژی تبدیل می‌کند. این انرژی برای فعالیت‌های روزانه صرف می‌شود. به این ترتیب کالری در بدن شما می‌سوزد.

عملکرد تمام اعضای بدن شما با استفاده از انرژی ممکن می‌شود. تنفس کردن، گردش خون، تپش قلب و حرکت اندام‌ها، همه و همه با سوزاندن انرژی به فعالیت خود ادامه می‌دهند. در نتیجه متابولیسم بدن شما و میزان کالری مصرفیتان در بیداری یا خواب، کاملا به یکدیگر وابسته‌اند. بنابراین آن‌طورها هم که فکر می‌کنید، سوزاندن کالری در خواب برای بدن آسان نیست.

 جالب است بدانید که خواب کم‌تر باعث افزایش وزن می‌شود. دیر خوابیدن و کم خوابیدن باعث می‌شود که سطح هورمون کورتیزول در بدن شما افزایش یابد و در نتیجه بدن شما چربی بیش‌تری در خود ذخیره کند. همچنین باعث افزایش اشتها و کاهش سرعت متابولیسم بدن شما خواهد شد.

کالری سوزاندن در خواب

چگونه کالری بیشتری در خواب بسوزانیم؟

 چیزی که به شما کمک می‌کند تا در خواب کالری بیش‌تری بسوزانید،‌ انجام کارهایی است که در تسریع متابولیسم بدنتان موثر است. تقویت متابولیسم بدن، نه تنها به افزایش سوخت و ساز در خواب کمک شایانی می‌کند، بلکه بر افزایش مصرف کالری در طول زمان‌های بیداری نیز تاثیرگذار است.

 کارها و فعالیت‌هایی وجود دارد که با دانستن آن‌ها، می‌توانید باعث افزایش میزان کالری سوزاندن در خواب و سرعت متابولیسم بدنتان شوید و به این ترتیب به ارتقای سلامت جسمی خود کمک کنید.

 کمی دیر غذا خوردن اشکالی ندارد

 غذا خوردن پیش از خواب، باعث افزایش متابولیسم بدن شما می‌شود. این اتفاق به کمک فرآیند ترموژنزیس می‌افتد. تموژنزیس فرایندی است که بدن شما کالری را برای هضم غذا و تولید گرما می سوزاند.

پس نگران خوردن غذا پس از ساعت ۸ شب نباشید. این کار آن‌قدرها هم برای سلامتی شما مضر نیست. غذاهایی که پیش از خواب شب مصرف می‌شوند، اگر به اندازه باشند به طور جادویی باعث افزایش وزن شما نخواهند شد. البته خوردن یک وعده غذایی سنگین نیز توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است مانع خوابیدن راحت شما شود.

 برای داشتن توده عضلانی بیش‌تر تلاش کنید

 داشتن توده عضلانی بیش‌تر به شما کمک می‌کند که سوخت و ساز بیش‌تری در بدن خود داشته باشید. این اتفاق نه تنها در بیداری می‌افتد، بلکه باعث کالری سوزاندن در خواب نیز می‌شود.

با انجام برخی تمرین‌ها و ورزش‌های ویژه می‌توانید توده عضلانی خود را افزایش دهید. اگر برای ورزش کردن در شب مشکلی ندارید، انجام برخی از تمرین‌ها را پیش از خوابیدن امتحان کنید.

 کاهش وزن به افزایش متابولیسم کمک می‌کند

 کاهش وزن نیز به سرعت گرفتن متابولیسم بدن کمک می‌کند. چربی‌ها در هنگام خواب، کالری کمتری در مقایسه با عضلات می‌سوزانند. اگر دارای اضافه وزن هستید یا احساس می‌کنید بدن شما چربی بیش‌تری نسبت به عضلات دارد، حتما با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

شما می‌توانید با گرفتن رژیم‌هایی که به کاهش چربی‌های بدن و افزایش عضلات منجر می‌شود، از دست چربی‌های مزاحم خلاص شوید و روند کالری سوزاندن در خواب را برای خودتان میسر کنید. تغذیه سالم و هدفمند،‌ حتی اگر به خاطر کاهش وزن یا افزایش متابولیسم بدن نیز نباشد، باعث ارتقای سلامت جسمی شما خواهد شد.

کالری سوزاندن در خواب

کافئین به متابولیسم بدن سرعت می‌بخشد

کافئین در کوتاه مدت می‌تواند سرعت متابولیسم بدن را افزایش دهد. البته تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف مداوم کافئین باعث کاهش طول عمر انسان خواهد شد. پس منطقی نیست که برای سوزاندن کالری، همیشه از کافئین و نوشیدنی‌های کافئین دار استفاده کنید.

اگر پیش از خواب نوشیدنی کافئین دار مصرف کنید، ممکن است به دلیل افزایش ناگهانی سرعت متابولیسم بدن، خواب از سرتان بپرد، اما اگر چندین ساعت قبل از زمان خواب خود نوشیدنی کافئین دار بنوشید، احتمال اینکه شب هنگام خواب کالری بیش‌تری بسوزانید بالا می‌رود.

 مکمل‌ ها را با احتیاط مصرف کنید

 مکمل هایی که برای افزایش میزان سوخت و ساز بدن تولید شده‌اند، باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرند. برخی از این مکمل ها ممکن است دارای مواد نامناسبی باشند و مصرف مداوم آن‌ها برای سلامت بدن خطرناک باشد.

 پیش از مصرف هر مکملی، ابتدا با یک پزشک متخصص مشورت کنید. هیچ مکملی را سرخود مصرف نکنید و تصور نکنید که لاغری از همه چیز مهم‌تر است. مراقب سلامتی خود باشید. هیچ مکملی ارزش به خطر افتادن سلامت شما را ندارد.

برخی شرایط بهداشت و سلامت، متابولیسم بدن را ضعیف می‌کند

 بعضی از شرایط سلامتی، بهداشتی و پزشکی ممکن است باعث کاهش سوخت و ساز و در نتیجه ضعیف شدن متابولیسم بدن شما شود. این شرایط دلیل اصلی برای کسانی است که در تمام طول شبانه روز احساس کمبود کالری و ضعف دارند.

 وقتی چنین حالتی را تجربه کنید، ممکن است حتی وزن شما تغییری نکند یا به طور غیرقابل کنترلی کاهش یا افزایش داشته باشد. در این شرایط حتما به پزشک مراجعه کنید و با انجام آزمایش‌هایی ساده، از مشکلات جدی‌تری که ممکن است در آینده گریبانگیرتان شود، پیشگیری کنید.

آیا کاهش وزن با کالری سوزاندن در خواب ممکن است؟

بدن شما در تمام طول شبانه روز، حتی زمان خوابیدن سوخت و ساز دارد و کالری می‌سوزاند. اما باید به اطلاع شما برسانیم، که متاسفانه نمی‌توانید روی کالری سوزاندن در خواب برای کاهش وزن حساب باز کنید.

استراتژی خوابیدن و لاغر شدن برای کاهش وزن جواب نمی‌دهد و تنها راه کالری سوزاندن موثر بر کاهش وزن جدی،‌ ورزش منظم و تغذیه صحیح است. به توصیه کارشناسان تربیت بدنی، برای کاهش وزن صحیح باید هر هفته ۷۵ دقیقه فعالیت بدنی شدید مانند ورزش‌های سنگین و هوازی انجام دهید. البته اگر توانایی انجام فعالیت‌های بدنی شدید را ندارید،‌ می‌توانید هر هفته ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط مانند پیاده روی تند را جایگزین کنید.

کالری سوزاندن در خواب

کارشناسان تغذیه نیز توصیه می‌کنند که برای کاهش وزن در کنار داشتن فعالیت بدنی منظم،‌ غذاهای کم کالری مصرف و خوراکی‌های دارای قند را از برنامه غذایی خود حذف کنید. البته برای آنکه متابولیسم بدن شما منظم و درست کار کند، باید ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه داشته باشید و در روزهای تعطیل نیم ساعت بیشتر بخوابید.

برای تنظیم خواب خود بهتر است، یک روال همیشگی تعیین کنید و هر شب در همان ساعت به تخت خوابتان بروید. می‌توانید برای بهتر شدن زمان خوابتان برخی فعالیت‌های آرام‌بخش مانند؛ دوش آب گرم گرفتن، یوگای ملایم، خوردن دمنوش‌ها و ماساژ ساق و کف پا را امتحان کنید. اتاقتان را تاریک و کمی خنک کنید.

همچنین از مصرف محرک‌های نیکوتین و کافئین دار پیش از خواب خودداری کنید تا برنامه خوابی شما تنظیم شود و آسان‌تر بخوابید. دقت کنید که پیش از رفتن به تخت خواب،‌ همه لوازم الکترونیکی خود مانند گوشی‌های هوشمند، لپ‌تاپ، تبلت و تلویزیون را خاموش کنید تا به خاطر آن‌ها ساعت خوابتان به هم نخورد. جالب است بدانید که نور این دستگاه‌ها می‌تواند ریتم طبیعی بدن شما را مختل کند.

80%
  • کاربردی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.