علائم بارداری ؛ نشانه هایی برای تشخیص سریع حاملگی

0 981

زنان حسی را که پیش از انجام آزمایشات و سونوگرافی برای فهمیدن بارداری خود دارند را هیچگاه فراموش نخواهند کرد ، مخصوصا در اولین بارداری . حس مادر شدن بسیار لذت بخش است ، مخصوصا برای افرادی که برای اولین بار این حس را تجربه کنند و نویدی برای ورود به مرحله ی جدیدی از زندگی است. افرادی که برای اولین بار است که باردار می شوند اصولا قبل از بارداری علائمی را در سیستم بدنی خود احساس می کنند که تجربه خاصی به نظر می آید. قرار نیست تمامی این نشانه ها در یک زمان و برای همه ی خانم ها پدیدار شود ولی حداکثر این نشانه ها میتواند در طول مدت بارداری مخصوصا در سه ماهه نخست بارداری برای اکثر خانم ها اتفاق بیفتد . تقریبا ۴۰٪ از زنان در شش هفته اول و  تقریبا ۶۰٪ بانوان در هشت هفتگی علام بارداری را حس می کنند. علائم بارداری فقط حالت تهوع یا قطع شدن دوران قاعدگی نیست بلکه علائم بسیاری وجود دارد که شما میتوانید با بررسی آن ها قبل از دریافت جواب آزمایشگاه به مثبت بودن نتیجه آزمایش پی ببرید ، اگرچه مطمئن ترین راه برای اثبات بارداری آزمایش خون است.

علائم بارداری در هر شخص با شخص دیگر متفاوت است . یک زن در زمان بارداری لزوما علائمی شبیه به بارداری های پیشین خود یا بارداری دیگران را تجربه نمی کند ولی در بعضی از موارد مانند قطع دوران قاعدگی و اضافه وزن در همه بانوان شبیه هم می باشد. در ادامه نکاتی را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت که نتیجه مثبت را قبل از انجام آزمایش و سونوگرافی بدست آورید. ذکر این نکته نیز مهم است که اگر شما از داروهای ضدبارداری استفاده میکنید ولی دارای علائم زیر هستید ، میتواند نشانه های بارداری شما باشد و به شما پیشنهاد میکنیم در صورت وجود این نشانه ها سریعا این موارد را با پزشک متخصص خود درمیان بگذارید.

نشانه ها و علائم بارداری در روزهای اول چیست ؟

وجود علائم زیر در دو هفته ی اول برای اکثر خانم ها بالاست ، حتی بعضی از خانم در همان یکی دو روز اول علائم حامگی را دارند و آن را حس میکنند. از مهمترین علائم بارداری در دو هفته ی اول بارداری میتوان به گزگز شدن سینه ها ، احساس درد و ناراحتی در سینه ها اشاره کرد که این علائم یک هفته بعد از بارداری میتواند خود را نشان دهد. این احساسات در ناحیه ی سینه به دلیل افزایش جریان خون و همچنین ترشح هورمون های خاص در دوران بارداری میباشد . نکته ی دیگری که باید به شما بگوییم در مورد مشخص کردن تعداد هفته های گذشته شده از زمان بارداری این است که دکترهای متخصص معمولا اولین هفته‌ی بارداری‌ را بر اساس آخرین عادت ماهیانه حساب می‌کند. با اینکه در آخرین قاعدگی‌ باردار نبوده‌اید ولی آن دوره، جزو هفته‌ی اول بارداری محسوب می‌شود. روز زایمان را هم از اولین روز عادت ماهیانه‌ محاسبه می‌کنند. به همین خاطر اولین هفته‌های بارداری، حتی اگر بدون علامت باشد و متوجه آن نشوید، باز هم جزو ۴۰ هفته‌ی بارداری شماست.

در ادامه با ما همراه باشید تا بیشترین و رایج ترین علائم بارداری را با شما درمیان بگذاریم.

علائم بارداری

علائم و نشانه های قبل از بارداری

1-قطع دوران قاعدگی و تأخیر در عادت ماهیانه

در ابتدا اگر سیستم بدنی شما به صورت منظم و هماهنگ عادت ماهیانه را پشت سر گذارد با توقف و قطع خونریزی ، علائم بارداری خود را نشان می دهد. گاهی این علائم ممکن است به دلیل سلامتی و شرایط بدنی شما  ربطی به بارداری نداشته باشد اما این علائم می توانند شاخص های تشخیصی شما برای بارداری باشند. بارداری قطعی شما زمان پریود نشدن و مثبت بودن بی بی چک مشخص می شود که گاهی اوقات هم با داشتن این دو شرط ممکن است . باز هم شما باردار نباشید. اما بگذارید در این مورد بیشتر توضیح دهیم . وقتی شما باردار میشوید بدن هورمون HCG یا گنادوتروپین را میسازد . وظیفه ی این هورمون قطع عمل تخمک گذاری ماهیانه در بدن است . تشخیص و وجود این هورمون در تست های پزشکی معمولا یک هفته بعد از تأخیر در عادت ماهیانه است و از طریق آزمایش ادرار وجود این هورمون بررسی می­شود.

2- خونریزی و لکه بینی و ترشحات

شاید وقتی که باردار هستید دیدن خونریزی بدن خیلی دلهره‌آور باشد اما خونریزی و لکه‌بینی که یکی دیگر از علائم بارداری می باشد ، همیشه به معنای آن نیست که مشکلی در بارداری شما اتفاق افتاده است. حدود ۲۰ درصد از زنان باردار دچار لکه بینی می‌شوند اما بیشتر آنها یک بارداری سالم را سپری می کنند و بچه آنها هم کاملا سالم به دنیا می‌آید.  بنابراین اگر لکه بینی شما  خفیف است نگران نباشید در اوایل بارداری، خونریزی و لکه بینی خفیف بی ضرر است. خونریزی یکی از علائم رایج لانه گزینی است که در زمان اتصال جنین به دیواره رحم اتفاق می افتد و اصولا رنگ خونریزی ها به رنگ صورتی ، قرمز یا قهوه ای می باشد. لانه گزینی به معنی اتصال سلول تخم به دیواره رحم است که بدنبال آن بارداری رخ میدهد. لانه گزینی حدود ۶ تا ۱۰روز بعد از تخمک گذاری و سلول بارور شده رخ میدهد. همچنین ترشحاتی که دوران بارداری بوجود می آید معمولا سفید، شیری و غلیظ هستند. گاهی نیز ترشحات شفاف می باشند اما ترشحات زرد یا قرمز در بارداری بسیار کم دیده می شود. اگر ترشح بو نداشته باشد عفونی نیست.

3- گرفتگی عضلات رحم

گرفتگی‌ها و اسپاسم‌های عضلانی رحم در دوران نیز یکی دریگر از علائم بارداری است و نشان از یک بارداری طبیعی است  و در این حالت هیچ خطری جنین را تهدید نمی‌کند. درد رحم، درد کمر و درد مهبل (واژن) نیز از انواع این گرفتگی‌هاست. اگر گرفتگی در طول دوران اولیه بارداری با خونریزی همراه باشد، باید کمی نگران‌ شد. این علامت می‌تواند نشانه‌ای از سقط جنین باشد. خونریزی واژن و یا حتی لکه‌بینی غیر معقول از جمله نشانه‌های سقط جنین است. شدت درد در هر فردی از دیگری متفاوت است. برای برخی از زنان این درد غیرقابل تحمل می باشد.

4- گر گرفتگی

یکی دیگر از علائم بارداری ، گر گرفتگی است که در بارداری امر بسیار شایعی است و خبر خوب این است که گرگرفتگی در بارداری امری موقتی است و این مسئله بعد از به دنیا آمدن نوزاد به‌ خودی‌خود حل می‌شود. گرگرفتگی در بارداری ممکن است بلافاصله بعد از لقاح آغاز شود و برای برخی از مادران، این موضوع یکی از اولین نشانه‌های بارداری است. گرما معمولاً از سر و گردن نشات می‌گیرد و سپس به تمام قسمت‌های بالاتنه منتقل می‌شود. احساس گرمای شدید برای ۳۰ ثانیه الی  ۵ دقیقه ادامه پیدا می‌کند. دلیل گر گرفتگی: افزایش متابولیسم بدن در بارداری ، افزایش وزن بدن ، برنامه‌ی نامنظم خوردن و خوابیدن ، استرس ، تنش و عصبانیت و کم‌آبی بدن می باشد. گر گرفتگی در دوران بارداری هیچ تاثیری  بر روی جنین ندارد و  به کودک شما هیچ آسیبی نمی رساند.

 5- خستگی در روزهای اول بارداری

حاملگی فشار مضاعفی بر بدن وارد کرده و می تواند با خستگی بسیار همراه باشد. این خستگی ناشی از تغییرات بدن به ویژه تغییرات هورمونی به دلیل حاملگی است. خستگی که یکی از علائم بارداری است معمولا تا سه ماهه دوم بارداری با شما هست. برای اینکه با این امر مقابله کنید بهتر است شب ها زود بخوابید ، در میان روز حتی اگر چندین بار تکرار شود به مدت ۱۵ دقیقه هم که شده چرت بزنید، هر روز چندین وعده کوچک غذایی بخورید ، هر روز ورزش کنید و برای کارهای خانه کمک بگیرید

 6- افزایش ضربان قلب

تپش قلب یکی دیگر از علائم بارداری است که معمولاً طبیعی است اما برخی می‌توانند نگران‌کننده باشند. تقریباً هر فرد گاهی اوقات دچار تپش قلب می‌شود. با این حال اکثر زنان در بارداری به دلایل مختلف نسبت به یک فرد عادی بیشتر دچار تپش قلب می‌شوند. تپش قلب در بارداری یک اتفاق شایع و رایج است و معمولاً بدون علت خاص در زمان‌هایی که فرد تحت استرس، هیجان‌زده یا مضطرب است، بروز می‌کند. معمولاً زنان باردار در هنگام تپش قلب ، احساس تنگی نفس نیز دارند که پس از چند دقیقه خود به خود بهبود پیدا می کند. ولی در مجموع میتوان گفت که علل تپش قلب به طور کلی شامل : افزایش حجم خون ، پروژسترون ، محصولات کافیئنی و هیجان زدگی می باشد.

7- علائم بارداری ؛ تغییرات در سینه ها

تجربه ناراحتی پستان طی سه ماهه اول بارداری بسیار معمول و شایع است. افزایش سریع میزان هورمون استروژن و پروژسترون باعث حساسیت و درد پستان ها در بارداری می‌شود. برخی از مادران در دوران بارداری متوجه رشد تدریجی پستان های خود می شوند، اما برای برخی دیگر این رشد حالتی متناوبی خواهد داشت. اگر در دوره‌ای از بارداری، رشد سریع پستان را مشاهده کردید، احتمالاً احساس خارش نیز خواهید داشت، چراکه پوست آن ناحیه به سرعت کشیده شده است. مرطوب نگه داشتن پوست پستان در دوران بارداری می‌تواند به بهبود حس آزاردهنده و خارش آن کمک کند. اگر از ابتدای بارداری بطور روزانه پوست پستانها و اطراف آنها را با لوسیون بدن یا روغن بدن یا روغن زیتون ماساژ دهید، با بزرگ شدن آنها دچار ترک های پوستی نخواهید شد. هنگام بارداری رگ‌های برجسته ای را روی پستان‌های خود مشاهده می کنند. این مسئله به علت افزایش جریان خون است. همان‌طوری‌که پستان‌ها برای شیردهی آماده می‌شوند، نوک آنها نیز دچار تغییراتی می‌شود. نوک پستان و هاله دور آن احتمالاً هنگام بارداری تیره‌تر می‌شود و طی چند هفته آخر بارداری، زمانی که بدن‌تان برای زایمان آماده می‌گردد، اندازه نوک آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

علائم بارداری

8- تکرر ادرار در بارداری

تکرر ادرار یکی از شایع‌ترین علائم اولیه بارداری است، و افزایش دفعات ادرار کردن در این مرحله تنها مقدمه‌ای از آنچه که قرار است اتفاق بیفتد می‌باشد. با ادامه یافتن بارداری احتمالاً روزانه شاهد افزایش دفعات مراجعه به دستشویی خواهید بود که از هفته‌ی ششم بارداری آغاز می‌شود. یکی دیگر از دلایل تکرر ادرار در دوران بارداری عفونت مثانه یا عفونت ادراری است که در صورت عدم درمان می‌تواند حتی به یک مشکل جدی‌تر تبدیل شود. معمولاً علائم دیگری نیز وجود دارند و یکی دیگر از  دلایل تکرر ادرار رشد رحم می باشد که با بزرگ شدن رحم شاید روزانه ۵ یا ۶ بار نیاز به دستشویی رفتن داشته باشید.

9-  نفخ و یبوست در دوران بارداری

در دوران بارداری، هورمون پروژسترون، باعث ایجاد آروغ، نفخ و باد شکم می شود. این هورمون باعث شل شدن بافت عضلانی بدن و دستگاه گوارش می شود . اکثر بانوان باردار در این دوران با مشکلات گوارشی مانند نفخ شکم مواجه می شوند. برای پیشگیری از بروز این مشکل باید سبک تغذیه ای ویژه ای را در پیش بگیرند تا به این عارضه دچار نشوند. قریبا همه خانم های باردار، در ماه های قبل از زایمان شکمی پر صدا و پر گاز پیدا می کنند. جمع شدن گاز در شکم شما، نتیجه تغییرات هورمونی است که در بدن تان اتفاق می افتد و تقریبا همه خانم های باردار، کم و بیش به چنین مشکلی دچار می شوند. پس بهتر است برای کاهش نفخ غذاهای آبپز بخورید ، ورزش کنید ، رژیم غذایی مناسب داشته باشید و از زیاده روی در مصرف خوراکی های نفخ آور، خودداری کنید .

همچنین یبوست یکی دیگر از علائم بارداری است . کمبود مایعات بدن باعث ایجاد یا تشدید یبوست شده و به افزایش نفخ کمک می‌کند، به‌ویژه اگر غذاهای فیبردار مصرف شود. پس روزانه آب کافی (تا هشت لیوان) بنوشید. از غذاهای تازه و طبیعی مصرف کنید و از مصرف انواع غذاهای سرد و بسته ‌بندی شده اجتناب کنید.

10- حالت تهوع صبحگاهی و استفراغ در دوران بارداری

تهوع یکی از برجسته‌ترین علائم بارداری است . همه خانم‌ها تهوع در بارداری را دوران بسیار رنج‌آوری می‌دانند . تقریبا سه‌چهارم زنان باردار در سه‌ماهه اول بارداری از تهوع رنج می‌برند. همچنین این تهوع علاوه بر اینکه باعث کم‌اشتها شدن زن باردار می‌شود، می‌تواند برای رحم و جنین هم خطرناک باشد . علت ویار و این نوع تهوع، تغییرات فیزیکی زن در طول مدت بارداری  و دیگر دلایل آن از قبیل: افزایش سریع هورمون بارداری در اوایل حاملگی، افزایش حس بویایی و حساسیت زن باردار به بو ، حساسیت دستگاه گوارش ، کمبود ویتامین‌ها از جمله ویتامین B ، مشکلات روحی و روانی می باشد.

11- فشار خون بالا در دوران بارداری

فشار خون بالا در دوران بارداری ، از شایعترین مشکلات طبی در بارداری است و یکی از سه علت مهم مرگ مادران را در کنار خونریزی و عفونت تشکیل می دهد. فشار خون بالا بیش از ده تا پانزده در صد بارداری ها را تحت تأثیر خود قرار می دهد. زمانی که شما فشار خون بالا دارید ، قلب تان سخت تر کار می کند تا خون را به همه ی نقاط بدن تان برساند که این می تواند به ماهیچه ی قلب آسیب بزند. خانم های بارداری که به فشار خون بالا مبتلا هستند ، به درمان های فوری نیاز دارند که به نظر می رسد برای جنین آنها خطری در پی ندارد ، از طرفی احتمال آن که مادر به فشار خون بالا مبتلا شود را کاهش می دهد.

برخی از نشانه های فشار خون بالا عبارتند از: تورم دست و وصورت ، سردرد ، اختلالات بینایی ، درد وسوزش سردل ، سرگیجه ، تهوع و استفراغ.

12-حساسیت به بو در دوران بارداری

مثل بسیاری دیگر از علائم بارداری ، اینجا نیز مقصر اصلی حساسیت به بو ، هورمون‌های بارداری هستند. هورمون استروژن باعث می‌شود کوچکترین بویی که در محیط وجود دارد به بینی شما هجوم آورده و برای شما به راحتی قابل احساس باشد. تقریبا تمامی خانم‌های باردار تغییرات حس بویایی خود را تجربه می‌کنند. قدرت بویایی خانم‌های باردار عامل اصلی ناخوشی صبحگاهی و حالت تهوع است. شما نمی‌توانید حس بویایی خود را از بین ببرید ولی می‌توانید از بوهایی که شما را اذیت می کنند پرهیز کنید مثلا: اجازه دهید هوای تازه وارد خانه شود ، از لوازم بهداشتی و آرایش معطر استفاده نکنید. ، از  عطرها و ادکلن‌ها و استفاده نکنید و تنها غذاهایی را بپزید و بخورید که واقعا برای شما قابل تحمل هستند.

13- افزایش وزن در طول دوران بارداری

در سه ماهه اول بارداری افزایش وزن نیم تا دو کیلوگرم در زن حامله عادی است، ولی بعد از آن افزایش وزن در افراد چاق با افراد لاغر متفاوت است. افرادی که وزن کمتری دارند در هفته نیم کیلوگرم، افرادی که BMI نرمالی دارند در هفته 400 گرم و خانم‌هایی که اضافه وزن دارند در هفته 300 گرم باید افزایش وزن داشته باشند. اگر BMI فردی بالای عدد 30 باشد، تنها مجاز است در طول بارداری پنج تا 9 کیلوگرم و فردی که لاغر محسوب می‌شود و BMI وی کمتر از 18.5 است، 12.5 تا 18 کیلوگرم می‌تواند بر وزن خود اضافه کند.

14- سوزش سر دل در اوایل بارداری

علت سوزش معده در بارداری (ترش کردن، رفلاکس) کُند شدن فرایند هضم توسط هورمون های بارداری است. چیزی در حدود 50 درصد از خانم‌های باردار در سه ماهه‌ی دوم و سوم، سوزش معده در بارداری را تجربه می‌کنند. این مشکل معمولا پس از وعده‌های غذایی یا در هنگام خواب بروز پیدا می‌کند. سوزش معده که با نام ترش کردن و رفلاکس معده هم شناخته می‌شود، باعث ایجاد یک احساس سوزش در زیر قفسه‌ی سینه و احساس ترشی در دهان می‌‌گردد.

برای کاهش ناراحتی ناشی از سوزش معده می‌توانید به جای مصرف سه وعده‌ی غذایی بزرگ می‌توانید مواد مورد نیاز بدن‌تان را در تعداد وعده‌های بیشتر (مثلا شش وعده) ولی کوچکتر در طی روز دریافت نمایید.

15- افزایش ترشحات واژن

در سه ماهه اول و دوم بارداری، ترشحات سفید و غلیظ هستند. این ترشحات لکوره نامیده می شوند و تمام خانم های باردار این ترشحات را در بارداری مشاهده می کنند. لکوره بوی کمی دارد و قابل مشاهده است. ترشحات واژن مانند ترشحات سفید شیری غلیظ در بارداری طبیعی هستند. ترشحات سبز، قرمز و قهوه ای به خصوص همراه با بو طبیعی نیستند. هنگامی که یک خانم تخمک گذاری انجام می دهد ممکن است ترشحاتی از واژن خارج شود. در بارداری ظاهر این ترشحات مشابه است اما حجم آن ها بیشتر است. در بارداری، ترشحات سفید شیری واژن طبیعی است و با پیشروی بارداری به ماه های آخر این ترشحات بیشتر می شوند. با نزدیک شدن به انتهای بارداری، حجم زیادی از ترشحات سفید همراه با خون خارج می شود که معمولا به خاطر آزاد شدن پوشش دهانه رحم می باشد.

علائم گفته شده از بیشترین و رایج ترین علائم بارداری در اکثر زنان است. از دیگر علايم بارداری می توان به این موارد اشاره کرد:

  • خونریزی از لثه
  • وجود بزاق بیش از حد
  • سر درد
  • اشتهای زیاد
  • گرسنگی
  • حساس تر شدن
  • کم شدن میل جنسی
امیدواریم از این مقاله برای افزایش سطح اطلاعات و آگاهی خود استفاده کرده باشید و برای شما مفید نیز بوده باشد . بزودی مقالات بیشتری را در مورد  سلامت زنان مانند بارداری و مراقبت از جنین در طول مدت بارداری برای شما آماده خواهیم کرد . از شما خواهشمندیم جهت بهبود نگارش متون و افزایش سطح اطلاعات مقالات لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در مورد مقالات مگ بن از طریق فرم ارسال نظر در پایین هر مقاله ،  با ما به اشتراک بگذارید. با تشکر
100%
  • کاربردی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.