دیابت بارداری چیست | چگونه آن را تشخیص دهیم ؟

0 139

دیابت نوعی اختلال در تحمل قند خون است. سلول ها بدن ما برای دریافت انرژی و ادامه حیات خود به گلوکز احتیاج دارند. انسولین نام هورمونی که به گلوکز اجازه ورود به سلول‌ها را می­‌دهد. این هورمون از لوزالمعده ترشح میشود. حال هر مشکلی که در ترشح یا کارکرد این هورمون بوجود بیاید ، قند خون به سلول جذب نمیشود و درنتیجه به خون بازمیگردد که در اینصورت ما به قند خون یا دیابت دچار میشویم. دیابت دارای انواع مختلفی است که به دیابت نوع 1 ، دیابت نوع 2 و دیابت بارداری تقسیم میشود. در بین این سه نوع دیابت ، دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 جزء دیابت مزمن و دیابت بارداری جزء دیابت های برگشت پذیر هستند.

حال اگر قند خون ما در دوران بارداری بالا رود به دیابت بارداری مبتلا شده ایم. جفت در دوران بارداری هورمون‌هایی ترشح می‌کند که می‌تواند منجر به ایجاد مقاومت بدن به انسولین و در نتیجه افزایش قند خون مادر شود.  اما اکثریت مادران این تغییرات را تحمل کرده و به سلامت از آن عبور می­‌کنند. ولی هنگامی که میزان این تغییرات بیش از اندازه باشد دیابت بارداری بروز می­‌کند. اگر به دیابت بارداری مبتلا شوید، تحت نظر پزشک و با انجام کارهایی ساده به منظور کنترل قند خون به صورت روزانه می‌توانید نوزاد سالمی داشته باشید.

دیابت بارداری ، قند خون بالایی است که در دوران بارداری ایجاد می شود و معمولا پس از زایمان از بین می رود. دیابت بارداری می تواند در هر مرحله از بارداری رخ دهد، اما در نیمه دوم بارداری و در هفته ی 24 تا 28 شایع تر است. حدودا از هر  10 زن باردار یک نفر مبتلا به دیابت بارداری است . دیابت می تواند در طول بارداری و پس از تولد باعث مشکلات شما و نوزاد شما شود. اما اگر این تشخیص داده شود و به خوبی مدیریت شود خطر این مشکلات می تواند کاهش یابد.

در این مقاله قصد داریم شما را با خطرات ، تشخیص و درمان دیابت بارداری و افرادی که بیشتر در معرض این بیماری موقت هستند ، آشنا کنیم.

چه کسی خطر ابتلا به دیابت بارداری را دارد ؟

در مورد بارداری بیشتر بدانید
  • کسانی که قبلا یک کودک داشته و در هنگام تولد وزن کودک 4.5 کیلوگرم و یا بیشتر بوده است.
  • کسانی که در دوران بارداری قبلی دچار دیابت بارداری بوده اند.
  • کسانی که یکی از والدین یا خواهر و یا برادر دیابتی داشته باشند.
  • کسانی که فشار خون یا بیماری متابولیک دارند.
  • کسانی که فعالیت بدنی پایین داشته باشند.
  • مادرانی که سن بارداری آنها بالای 35 سال باشد.

اگر جزء افرادی هستید که یکی از نشانه های باالا را دارید ، در طول دوره ی بارداری ، جهت تشخیص دیابت بارداری باید آزمایش غربالگری توسط پزشکتان تجویز شود.

علائم دیابت بارداری چیست ؟

دیابت بارداری معمولا علائم ایجاد نمی کند. بعضی از زنان ممکن است وقتی که سطح قند خون بالا دارند، ممکن است تشنگی، خشکی دهان ، ادرار مکرر و یا خستگی داشته باشند. با این حال تمام این علائم در حاملگی شایع است. این علائم در دوران بارداری رایج هستند و لزوما نشانه مشکلی نیستند. اگر نگران علائمی که در حال تجربه دارید با ماما یا پزشک خود صحبت کنید.

اما در اغلب موارد مادرانی که دارای دیابت بارداری هستند دارای نشانه های زیر می باشند :

–  قند در ادرار
–  تشنگی غیرعادی
–  تکرر ادرار
–  خستگی
–  حالت تهوع
–  عفونت های مکرر واژن، مثانه و پوست
–  تاری دید

دیابت بارداری

دیابت بارداری چگونه می تواند بارداری شما را تحت تاثیر قرار دهد.

قند خون بالا در دوران بارداری میتوانید باعث بروز مشکلاتی مانند رشد زیاد جنین و بزرگ شدن جثه ی آن ، تولد نوزاد با قند خون پایین یا دارای زردی و یرقان و یا مشکلات تنفسی شود. اما باید بگوییم اکثر زنان مبتلا به دیابت بارداری ، نوزادانی سالم به دنیا می آورند. همچنین این نوع دیابت میتواند باعث زایمان زودرس بدلیل افزایش مایع اطراف نوزاد شود و یا باعث افزایش فشار خون در دوران بارداری. داشتن دیابت بارداری می تواند باعث بوجود آمدن دیابت نوع 2  در شما شود به همین دلیل بهتر است مادرانی که دارای سابقه دیابت بارداری هستند هر سال و یا هر 6 ماه یکبار نسبت به آزمایش قند خون اقدام کنند. این خطر در مورد کودکانی که از چنین مادرانی متولد می­‌شوند نیز وجود دارد. بنابراین مهم است تا این کودکان نیز تحت کنترل وزن و رژیم غذایی قرار داشته باشند.

تشخیص دیابت بارداری با آزمایش غربالگری

در مورد بارداری بیشتر بدانید

اگر احتمال ابتلا به دیابت بارداری در شما بالا باشد ، در هفته های اول بارداری برای تشخیص آن ، آزمایش غربالگری دیابت برایتان توسط پزشک تجویز خواهد شد. در غیر اینصورت اگر سابقه دیابت نداشته باشید و سطح خون شما در ابتدای بارداری نیز نرمال باشد همانطور که در بالا گفتیم در هفته ی 24 تا 28 برایتان آزمایش غربالگری دیابت یا GDM تجویز خواهد شد.

این آزمایش ، یک تست تحمل گلوکز خوراکی است که بسته به نظر پزشک شما میتواند یک مرحله ای و یا دو مرحله ای باشد.

آزمایش یک مرحله ای:

دکتر با آزمایش میزان قند خون ناشتا شروع خواهد کرد. سپس آنها از شما می خواهند که یک محلول حاوی 75 گرم کربوهیدرات بنوشید. سپس بعد از یک ساعت و دو ساعت دوباره میزان قند خون را آزمایش می کنند. اگر مقدار قند خون شما به صورت زیر باشد، به احتمال زیاد GDM یا همان دیابت بارداری دارید:
–   سطح قند خون ناشتا بیش از 92 میلی گرم در دسی لیتر یا برابر آن
–   سطح قند خون یک ساعت بالاتر یا برابر 180 میلی گرم / دسی لیتر
–   سطح قند خون دو ساعته بیشتر یا برابر 153 میلی گرم / دسی لیتر

آزمایش دو مرحله ای:

برای آزمایش دو مرحله ای، دکتر با آزمایش میزان قند خون ناشتا شروع خواهد کرد. سپس از شما می خواهند که یک محلول حاوی 50 گرم قند را بنوشید. آنها قند خون را پس از یک ساعت تست می کنند. اگر در آن زمان سطح قند خون شما بیشتر یا برابر 140 میلی گرم در دسیلیتر باشد، یک آزمایش دیگر را در روز دیگر انجام خواهند داد. در طول آزمایش دوم، دکتر دوباره با آزمایش سطح قند خون ناشتا شروع خواهد شد. سپس از شما می خواهند یک محلول حاوی 100 گرم قند بنوشید. سپس قند خون را یک، دو و چند ساعت بعد از آزمایش می کنند. اگر قند خون شما مطابق زیر باشد احتمالا GDM یا همان دیابت بارداری دارید:
–   سطح قند خون ناشتا بیش از 95 میلیگرم در دسی لیتر یا 105 میلی گرم در دسی لیتر
–   سطح قند خون یک ساعته بالاتر یا برابر 180 میلی گرم / دسی لیتر یا 190 میلی گرم / دسی لیتر
–   سطح قند خون دو ساعته بیش از 155 میلیگرم در دسی لیتر یا 165 میلی گرم در دسی لیتر
–   سطح قند خون سه ساعته بیش از 140 میلیگرم در دسی لیتر یا 145 میلی گرم در دسی لیتر
توجه کنید:
برای انجام این آزمایش کارشناس بهداشتی راهنمایی های لازم را به شما می کند. حداقل سه روز قبل از انجام این آزمایش باید غذای طبیعی بخورید. سپس حداقل 8 ساعت قبل از انجام آزمایش هیچ چیزی نمی خورید.  کارشناس بهداشتی قند خون شما را پیش از انجام آزمایش اندازه گیری می کند. سپس یک نوشابه قند دار میل می کنید. پرسنل قند خون شما را یک ساعت، دو ساعت و سه ساعت بعد اندازه گیری می کنند. اگر سطوح قند شما در حداقل دو آزمایش بیش از حد طبیعی باشد، شما مبتلا به دیابت بارداری هستید.

دیابت بارداری

درمان دیابت بارداری

درصورتی که به دیابت بارداری ابتلا کرده باشید برای حفظ سلامت خود و فرزندتان باید سطح قند خود را همواره کنترل کنید. پیشنهاد میکنیم در ایام بارداری برای کنترل سطح قند خون خود از یک دستگاه تست قند خون در منزل استفاده کنید. درصورتی که سطح قند خون خود را کنترل نمایید، قطعا احتمال ابتلا به مشکلات بارداری نیز کاهش می یابد. سطح قند خون می تواند با تغییر در رژیم غذایی و ورزش کاهش یابد.

اگر با وجود انجام تغییرات در روش زندگی‌تان مانند تغییر در رژیم غذایی ، انجام ورزش و فعالیت بدنی سبک قند خون شما همچنان در سطح بالایی باقی بماند، پزشک برای کنترل آن و محافظت از کودکتان قرص‌های کنترل دیابت تجویز می‌کند و اگر قرص‌ها نیز این کار را انجام ندهد، گام بعدی تزریق انسولین است. پزشک ممکن است با توجه به میزان کنترل دیابت و چگونگی پیشرفت دوران بارداری، در جریان آخرین هفته‌ها یا ماه‌های قبل از زایمان، اندازۀ نوزادتان را با دقت تحت نظر بگیرد و برای این کار ممکن است سونوگرافی نیز تجویز کند. درحالی‌که بیشتر زنان مبتلا به دیابت بارداری قادر به زایمان طبیعی هستند، برخی از پزشکان ترجیح می‌دهند زایمان، زودتر از موعد مقرر انجام شود. به همین دلیل، ممکن است عمل سزارین پیشنهاد شود. بعد از زایمان، پزشک سطح قند خون شما را بررسی خواهد کرد تا مطمئن شود به حالت عادی بازگشته است. شش هفته پس از زایمان، سطح قند خون باید دوباره بررسی شود و پس از آن نیز نیاز به بررسی سالانه خواهید داشت.

برنامه ریزی حاملگی های آینده برای بارداری بدون دیابت

اگر در بارداری قبلی ، دیابت بارداری داشته اید و قصد دارید باردار شوید ابتدا قند خون خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که شرایط خوبی برای بارداری دارید. اگر بارداری ناخواسته دارید ، با پزشک خود صحبت کنید و به او بگوئید که در دوران بارداری قبلی شما دیابت بارداری داشته اید تا بسته به شرایطی که در آن قرار دارید پزشک اقدام به تجویز آزمایش غربالگری دیابت با توجه به موراد بالا برای شما کند.

95%
  • کاربردی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.