ماساژ درمانی و انواع آن

0 392

ماساژ درمانی چیست؟

ماساژ درمانی به عنوان بخشی از طب مکمل  ، امروزه مورد توجه میلیونها نفر در سراسر  دنیا می باشد . ماساژ درمانی شیوه ی جدیدی نیست و بیش از دو هزار سال قدمت دارد . تعریف های مختلفی از ماساژ درمانی در سطح اینترنت موجود است ولی شاید یکی بهترین تعریف های ماساژ درمانی عبارت است از مالش دادن و دست ورزی بر روی بافت های نرم، عضلات و تاندون های بدن  به منظور کاهش استرس و فشار عضلانی و همچنین بهبود درد ناشی از خستگی و صدمات به عضله ها و برخی از بیماری ها . کلمه ماساژ که برگرفته از واژه ی یونانی Massier می باشد به معنی مشت و مال دادن میباشد.

به نظر میرسد اگر شما تحت نظر متخصص و افراد آموزش دیده و با مشورت پزشک خود ماساژ درمانی را آغاز کنید این درمان خطرات جدی را برای شما به همراه نخواهد

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با فواید ماساژ درمانی و انواع آن آشنا کنیم.

ماساژ درمانی

فواید ماساژ درمانی چیست؟

ماساژ، گره های چربی را که در اندام های بدن حبس شده اند را باز کرده و مواد زائد را از سیستم بدن خارج می نماید. کمک هایی که بدن از ماساژ درمانی دریافت میکند باعث پاکسازی آن از سموم و مواد زائد می شود . در واقع در ماساژ درمانی سیستم گردش خون تحریک شده و در نتیجه مواد زائد بدن به راحتی دفع می شود . اگر میخواهید حداکثر نتیجه را از ماساژ درمانی دریافت کنید به شما پیشنهاد میکنیم در حال استراحت و به دور از هرگونه فشار روانی این درمان را آغاز کنید . در این حالت کانال های خروج مواد زائد و سمی باز هستند و در نتیجه این مواد به راحتی دفع می شوند .

بطور کلی از فواید ماساژ درمانی میتوان به موارد زیر اشاره کرد .

  • بهبود گردش خون
  • افزایش اکسیژن رسانی به پوست و سلول ها که باعث طراوات و شادابی و جوانی میشود
  • کنترل اضطراب و افسردگی
  • کاهش استرس و درد ناشی از ورزش ،
  • آرامش اعصاب
  • کمک به لاغری و سلامت عمومی

ماساژ درمانی

تاریخچه ماساژ درمانی

تاریخچه ماساژ درمانی به حدود ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد . بیشتر منابع که به این درمان اشاره کرده اند مربوط به متونی از چین،ژاپن،مصر،یونان می باشد . در بخشی از كتاب امپراطور زرد که كتابی مرجع  برای طب داخلی چین می باشد به این موضوع اشاره میکند که از ماساژ درمانی برای درمان فلج و تب و لرز به ورزش، ماساژ پوست و عضلات و نیز تمرینات بر روی دست و پا استفاده شود .ماساژ درمانی به شیوه نوین و علمی، توسط هنریك لینگ (۱۸۳۹-۱۷۷۶) بر پایه ماساژ و ورزش بنیان نهاده شد.همچنین جورج و چارلز تیلور دو برادر پزشک آمریکایی پس از تحصیل حود در سوئد ، در سال ۱۸۵۰ این رشته را به امریكا معرفی نمودند. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با انواع ماساژ آشنا کنیم .

انواع ماساژ درمانی

امروزه بیش از 60 نوع ماساژ وجود دارد که در زیر به برخی از انواع آن اشاره خواهیم کرد .

ماساژ سوئدی

ماساژ درمانی

یکی از رایج ترین و کارآمد ترین نوع ماساژ درمانی،ماساژ سوئدی مباشد . این نوع ماساژ شامل مالش‌های نرم و طولانی، مشت و مالیِ عضله ها و هم‌چنین مالش‌های سبک، پیوسته و ضربه‌ای بر بالاترین لایه‌ی عضله ها است. این نوع ماساژ معمولا با حرکت مفاصل نیز همراه می‌شود. این روش درمان سوئدی با آرامش دادن به ماهیچه‌ها باعث آرامش و افزایش انرژی می‌شود و حتی ممکن است به درمان برخی صدمات نیز کمک کند.

مالش های رایج در ماساژ سوئدی که به ترتیب انجام میشوند عبارت هستند از

افلوراژ: مالش نرم و لغزشی برای آرام کردن بافت نرم

پتریساژ: مالش‌های فشاری، چرخشی و مشت و مالی که بعد از افلوراژ انجام می‌شود

اصطکاکی: حرکات عمیق و دورانی که باعث می‌شود لایه‌های بافت‌ها روی هم مالیده شوند، و به افزایش گردش خون و از بین رفتن بافت‌های زخم کمک می‌کند

تاپوتمان: ضربات آهسته، کوتاه و متناوب که با دستان جمع‌شده، انگشتان، یا لبه‌ی دستان اعمال می‌شوند

ماساژ سوئدی معمولا یک ساعت تا یک ساعت و نیم طول خواهد کشید.

ماساژ بافت عمقی

ماساژ درمانی

یکی دیگر از انواع ماساژ درمانی ، ماساژ بافت عمقی می باشد که برای آرام کردن دردها و گرفتگی‌های موضعیِ خاص در بدن بهترین گزینه است. در این نوع ماساژ ، متخصص ماساژ درمانی از مالش‌های آرام و در نقاطِ دقیقْ استفاده و فشار را بر لایه‌های ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، و دیگر بافت‌های عمیق‌تر زیر پوست متمرکز می‌کند. با این‌که ماساژ بافت عمقی نسبت به دیگر انواع ماساژ کم‌تر پیوسته است، ولی می‌تواند کاملا درمانی باشد . گرفتگی‌های مزمن را تسکین می‌دهد و به درمان صدمات ماهیچه‌ای نظیر رگ به رگ شدن کمر نیز کمک می‌کند.این نوع ماساژ معمولا یک ساعت تا یک ساعت و نیم طول خواهد کشید.

به شما پیشنهاد میکنیم اگر میخواهید استرس و دردتان بیشتر کاهش پیدا کند و همچنین نیاز به ماساژ فعال تر و پویاتر دارید به سراغ ماساژ تایلندی روید .

ماساژ تایلندی

ماساژ درمانی

ماساژ تایلندی برای افرادی که به ماساژ  فعال تری نیاز دارند و  می خواهند استرس و دردشان کاهش پیدا کند، بهتر است. متخصص ماساژ درمانی در طول یک ماساژ تایلندی برای حرکت دادن مشتری در موقعیت‌های مختلف از بدن خود استفاده می‌کند. این نوع از ماساژ شامل وارد کردن فشار بر عضلات ، به حرکت در‌آوردن مفاصل و طب فشاری است.

ماساژ تایلندی کل بدن را با استفاده از حرکات شبیه به کشش یوگا ماساژ می دهد. متخصص ماساژ درمانی (درمانگر) از کف دست و انگشتان خود برای اعمال فشار قوی به بدن شما استفاده خواهد کرد .شما همچنین باید برای موقعیت های مختلف تغییر وضیت انجام دهید . همچنین شما می توانید در طول ماساژ لباس گشاد و راحت بپوشید.این نوع ماساژ معمولا یک ساعت تا یک ساعت و نیم طول خواهد کشید

ماساژ بارداری

ماساژ درمانی

ماساژ قبل از زایمان می تواند یک راه امن برای زنان حامله باشد ، این ماساژ می تواند به کاهش درد حاملگی، کاهش استرس و کاهش تنش عضلانی کمک کند. شما می توانید در طول زمان حاملگی خود این ماساژ دریافت کنید. در بسیاری از کشورها، مخصوصا در ایالات متحده آمریکا، به دلیل خطر سقط جنین در سه ماهه اول بارداری، این ماساژ را ارائه نمی دهند . در این نوع ماساژ، معمولا از فشارهای متوسطی مشابه ماساژ سوئدی استفاده می کنند.

در این نوع ماساژ متخصص در جاهایی مانند کمر، لگن و پاها تمرکز می کند. بسته به سطح راحتی شما می توانید به طور کامل لباس نداشته باشید یا به طور جزئی لباس تن داشته باشید. در طول این ماساژ، به طرفین دراز می کشید، یا اگر در قسمت های پای خود درد دارید از میزهایی که برای شکم افراد باردار طراحی شده استفاده میکنید.  البته ذکر این نکته قابل اهمیت است که برای آغاز این نوع درمان قبل از شروع درمان با پزشک خود مشورت کنید. این نوع ماساژ معمولا 45  دقیقه تا یک ساعت طول خواهد کشید.

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ برای افرادی است که دارای درد و تنش عضلانی هستند و یا به سادگی می خواهند آرام باشند. این نوع ماساژ درمانی شبیه به ماساژ سوئدی است، فقط متخصص از سنگهای گرم علاوه بر دستانشان استفاده می کنند. این نوع ماساژ باعث کاهش تنش عضلانی می شود، جریان خون را بهبود می بخشد، و با استفاده از سنگ های داغ درد را کاهش می دهد.

متخصص ماساژ درمانی ، سنگ‌هایی داغ را روی نقاط مختلف بدن از جمله نقاط طب فشاری قرار می‌دهد. این سنگ‌ها ممکن است به عنوان ابزاری برای ماساژ مورد استفاده قرار گیرند یا صرفا به صورت موقتی از آنها استفاده ‌شود. سنگ‌های داغ به همراه دیگر فنون ماساژ و با نفوذ گرما در عمق نقاط مختلف بدن می‌توانند بسیار تسکین‌دهنده و آرامش‌بخش باشند و معمولا این ماساژ 90 دقیقه طول می کشد.

ماساژ ورزشی

ماساژ درمانی

اگر شما از عضله آسیب دیده خود به طور مکرر استفاده می کنید ما به شما ماساژ ورزشی را پیشنهاد میکنیم.. همچنین اگر در معرض آسیب هستید، برایتان گزینه خوبی است، زیرا می توانید از آن برای جلوگیری از آسیب های ورزشی استفاده کنید. شما همچنین می توانید از ماساژ ورزشی برای افزایش انعطاف پذیری و عملکرد خود استفاده کنید. علاوه بر این، ماساژ ورزشی می تواند برای از بین بردن درد، اضطراب و تنش عضلانی استفاده شود.

ماساژ ورزشی می تواند مانند ماساژ کامل بدن انجام شود و یا ماساژور ممکن است در قسمت هایی از بدن که نیاز به توجه بیشتری دارند تمرکز کند.فشار عمیق ممکن است با ضربات تسکین دهنده بسته به نیازهای شما جایگزین شود.

شما می توانید ماساژ ورزشی را در حالی که لباس دارید یا برهنه هستید داشته باشید و اگر شما ترجیح می دهید لباس بپوشید، مطمئن شوید که نازک و شل باشد و اجازه می دهد تا ماساژور به عضلات شما دسترسی داشته باشد. تاپ های نخی گزینه های مناسبی هستند.این نوع ماساژ معمولا یک ساعت تا یک ساعت و نیم طول خواهد کشید.

 

موارد احتیاط و عوارض جانبی در ماساژ درمانی چیست؟

اگر ماساژ توسط افراد متخصص و حرفه ای و بطور اصولی و درست انجام شود ، معمولا ریسک کمی خواهد داشت. عوارض جانبی ماساژ درمانی ممکن است شامل دردهای موقتی ، آلرژی به به روغن های ماساژ، احساس ناراحتی و کوفتگی،کبودی و ورم باشد.

افرادی که مبتلا به بیماری های انعقاد خون هستند،پلاکت های خون آنها پایین است ، افرادی که داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین مصرف میکنند نباید تحت درمان با ماساژهای سنگین و شدید قرار بگیرند .

در صورتیكه مبتلا به تب بالا، التهاب، عفونت، فلبیت، ترومبوز، یرقان یا بیماری عفونی پوستی هستید از ماساژ اجتناب كنید. روی زخمهای باز یا سوختگی یا موضع جراحت قبلی ماساژ انجام ندهید. در كوفتگی یا رگ به رگ شدن، ماساژ را بمدت ۲۴ ساعت به تأخیر بیاندازید. در صورت ابتلا به یك بیماری مزمن، مانند آرتریت، سرطان یا بیماری قلبی ، قبل از انجام ماساژ با پزشك متخصص خود مشورت نمایید. در صورتیكه باردار هستید به پزشک و مخصوصا ماساژور خود اطلاع دهید، زیرا ماساژ برخی نواحی، باعث زایمان زودرس می شود.

نکاتی که در ماساژ درمانی باید در نظر بگیرید؟

در آخر ذکر این نکته مهم است که ماساژ درمانی را جایگزین شیوه های معمول درمان نکنید و به خاطر آن مراجعه به پزشک را به تعویق نیاندازید. همانطور که در اول این مقاله نیز اشاره شد ماساژ درمانی یک طب مکمل است . قبل از اینکه در مورد شروع ماساژ درمانی تصمیم گیری کنید در مورد مرکز ماساژ درمانی ، مجوز های لازم و همچنین تجربه متخصص ماساژ درمانی تحقیق کنید . و اگر درمانگر در حین ماساژ درمانی به شما دارو و روش های دیگری را پیشنهاد داد حتما از قبل از هرچیز با پزشک خود مشورت کنید.

 

امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد . شما میتوانید از طریق فرم زیر تجربیات خود از ماساژ درمانی را با دیگران به اشتراک بگذارید .

 

85%
  • کاربردی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.