اضطراب و استرس باعث مرگ زودهنگام شما می‌شود

0 24

اضطراب و استرس با کاهش کیفیت زندگی و ایجاد مشکلات مختلف در زمینه‌ی سلامتی، باعث مرگ زودهنگام افراد می‌شود.

دچار شدن به اضطراب و استرس، مشکلی درونی است و درمان مشخصی ندارد، اما تاثیرات آن روی سلامت جسمی افراد محسوس بوده و به همین دلیل می‌تواند دلیلی برای مرگ زودهنگام انسان‌ها باشد.

هنگامی که ناخودآگاه دچار اضطراب و استرس می‌شویم، هیچ‌وقت فکر نمی‌کنیم که با این کار صدمات جدی و جبران‌ناپذیری به جسم خود وارد کرده‌ایم، به همین دلیل بارها و بارها همین احساس را تکرار می‌کنیم و خطر مرگ زودهنگام را با دست خودمان برای خودمان ایجاد می‌کنیم.

اضطراب و استرس

همه‌ی مشکلات ناخوش‌آیندی که ناشی از اضطراب و استرس هستند

اضطراب و استرس باعث می‌شود بدن شما دچار تغییراتی شود که شاید تشخیص آن‌ها در کوتاه مدت ممکن نباشد، اما در طولانی مدت با دیدن تفاوت‌هایی که در انرژی و سلامتتان ایجاد می‌کند، کاملا قابل مشاهده است.

برای آنکه بدانید اضطراب و استرس چه تاثیر مخربی بر سلامت و شادابی شما می‌گذارد و چگونه مانند زهری مرگ‌آور، آرام و بی‌صدا شما را به مرگ نزدیک‌تر می‌کند، آثار مخرب آن را به شما یادآور می‌شویم.

اضطراب و استرس پیرکننده‌ای قدرتمند

استرس می‌تواند باعث پیری زودرس شود. همه‌ی ما از نشانه‌های پیری باخبریم؛ سفید شدن موها، چروک شدن پوست، درد استخوان‌ها، بیماری‌های مختلف و کاهش سطح انرژی، همه و همه از نشانه‌های انکارناپذیر پیری هستند.

همان‌قدر که با داشتن سبک زندگی درست می‌توان مانع فرا رسیدن پیری شد، با داشتن اضطراب و استرس نیز می‌توان باعث زودتر فرا رسیدن این عوامل شد.

اضطراب و استرس باعث افزایش سطح گلوكوكورتیكوئیدهای بدن می‌شود و به این ترتیب، به طور ناخودآگاه سن مغز را افزایش می‌دهد. به این ترتیب عملکرد مغز برای اعمالی مانند توانایی‌های شناختی،‌ احساس لامسه، تصمیم‌گیری سریع، تفکر انعطاف‌پذیر و انجام همزمان چند کار با هم دچار مشکل می‌شود.

علاوه‌ بر این‌ها، عوارض ظاهری پیری نیز بر اثر اضطراب و استرس افزایش پیدا می‌کنند و در نهایت منجر به مرگ زودهنگام فرد می‌شوند.

اضطراب و استرس دشمنی برای قلب

مواد شیمیایی که به دلیل بروز اضطراب و استرس در بدن ما تولید می‌شوند چربی و قند خون را برای تهیه‌ی انرژی به سرعت مصرف می‌کنند. به این ترتیب ضربان قلب افزایش می‌یابد تا خون بیش‌تری به ماهیچه‌ها برسد و ماهیچه‌ها بتوانند عملکرد سریع‌تری از خود بروز دهند.

با این حال اگر اضطراب و استرس روزانه‌ی ما زیاد باشد،‌ بدنمان با افزایش فشار خون مواجه می‌شود و این موضوع به عروق کوچک بدن فشار وارد می‌آورد. استرس همچنین می‌تواند باعث افزایش التهاب و پلاکت‌های خون انسان بشود. مواد شیمیایی ناشی از استرس که در بدن آزاد می‌شوند نیز باعث چسبندگی خون می‌شوند.

همه‌ی این عوامل باعث کند شدن حرکت خون در رگ‌ها و آسیب دیدن رگ‌ها خواهد شد. در نهایت جریان خون به درستی منتقل نخواهد شد و چسبندگی خون نیز باعث گرفتگی عروق خواهد شد. پایان همه‌ی این اتفاقات می‌تواند علت فاجعه‌ای جبران ناپذیر مانند نارسایی مغزی و قلبی و یا سکته باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد که حتی اضطراب و استرس ناگهانی نیز می‌تواند باعث این موارد شود.

اضطراب و استرس

اضطراب و استرس تخریب‌گری برای سیستم ایمنی بدن

برخی از واکنش‌های ما به استرس، باعث از بین رفتن سیستم ایمنی بدنمان می‌شود. اگر بیش از یک ساعت دچار اضطراب و استرس باشیم،‌ سیستم ایمنی بدن ما به طور کامل از کار می‌افتد.

استرس باعث می‌شود که بدنمان گول بخورد و احساس کند که دچار یک بیماری شده است و از آنجا که منبع بیماری در بدن پیدا نمی‌شود، سلول‌های سیستم ایمنی شروع به تخریب نقاط سالم بدنمان می‌کنند. این امر منجر به ایجاد بیماری‌های درمان‌ناپذیری خواهد شد.

باید توجه کنیم که سیستم ایمنی بدن ما بیش فعال است و اگر دچار استرس باشیم، به سرعت شروع به گشتن برای پیدا کردن ریشه مشکلمان می‌کند. پس بهتر است با دوری از اضطراب و استرس به فکر خودمان باشیم و به درستی از سیستم ایمنی بدن خود محافظت و پشتیبانی کنیم.

اضطراب و استرس ضعیف‌کننده‌ی حافظه

استرس‌های کوتاه مدت باعث تخریب سیستم حافظه ما می‌شود و از این راه قادر است توانایی‌های شناختی و احساسی ما را مختل کند.

در استرس طولانی مدت و مداوم مواد شیمیایی خاصی در مغز انباشته می‌شوند و باعث آسیب رسیدن به نقطه هیپوکامپ بدن می‌شوند.

این مواد شیمیایی مدارهای فراموشی مغز را تشویق می‌کنند و مانع از یادگیری و به حافظه ماندن اطلاعات می‌شوند.

اضطراب و استرس‌ یکی از دلایل ناباروری

براساس گزارش‌های انجمن بارداری آمریکا، حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد از زوجین در ایالات متحده دچار ناباروری هستند.

براساس تحقیقات انجام شده،‌ بیش از نیمی از این آمار دچار هیچ‌گونه بیماری و مشکل جسمی خاصی برای باروری نیستند،‌ بلکه استرس و تنش باعث از قطع شدن سیستم تولید مثل بدن شده است و از ترشح هورمون‌های لازم برای بارداری جلوگیری کرده است.

دانشمندان استرس را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین داروهای کنترل بارداری به حساب می‌آورند.

90%
  • کاربردی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.