جوش صورت چیست؟

0 259

مهمان ناخوانده و با اقامت بالا بر روی صورت ما که معمولا از سنین جوانی همراه ما میشوند و معمولا تا پایان آن و در برخی تا میانسالی همراهشان هست . بله جوش صورت را میگویم که برای خیلی های ما ناخوشایند هستند مخصوصا در نزدیکی ایام عروسی یا مناسبت ها و یا حتی در برخی عکس های یادگیری که میخواهیم بگیریم و در نتیجه تا آخر با ما میمانند.

درست است وجود جوش صورت برای ما ناخوشایند است ولی در ادامه با ما همراه باشید تا ابتدا ببنیم علت وجود جوش صورت چیست و چه کارهایی میتوان برای جلوگیری از جوش صورت انجام داد .

جوش صورت چیست؟

جوش صورت چیست؟

آکنه یا جوش یا جوش غرور جوانی یک مشکل پوستی است که در بخش های مختلف بدن از جمله صورت , قفسه سینه, شانه, گردن و …  میتواند به دلایل زیر بوجود آید :

 • بسته بودن منافذ پوستی و در نتیجه تجمع چربی زیر پوست
 • افزایش تولید چربی توسط غدد چربی پوست یا به علت كاهش تخلیه ی غدد چربی و در نتیجه تجمع چربی و فولیكول‌ها زیر پوست
 • رشد باکتری ها درون فولیکول های مو
 • مصرف بیش از حد غذاهای تند
 • داشتن رژیم غذایی نامناسب و استفاده زیاد فست فود
 • استفاده از لوازم آرایشی چرب و نامناسب
 • استرس روانی
 • آب و هوای گرم و مرطوب
 • تحریک فیزیکی جوش صورت

به علاوه  موارد بالا که مهمترین عوامل بوجود آمدن جوش هستند باید اختلالات هورمونی در دوران بلوغ را نیز به عنوان یکی از مهمترین دلایل به آنها اضافه کرد. در دوران بلوغ ، ناگهان هورمون های جنسی افزایش پیدا میکنند و مقدار آنها در خون بیش از حد معمول میشود . این هورمون ها باعث افزایش ترشح چربی پوست می شوند و زمینه را برای رشد میکروب و التهاب غدد چربی صورت ، و پیدایش جوش  فراهم می آورند. جوش ها در دختران در سنین پایین تر شروع میشود ولی معمولا در پسران بروز بیشتری دارد. خانم هایی که دچار جوش هستند معمولاً هورمون های مردانه زیادتری دارند و در بسیاری از آنها رشد موی صورت نیز بیشتر از حد معمول است.

عوامل بساری در بوجود آمدن جوش صورت اثر دارد که در این مقاله ما به همین مقدار اطلاعات کفایت میکنیم تا بیشتر به راه های درمان و جلوگیری از بوجود آمدن جوش صورت بپردازیم. نگران نباشید ما مقالات زیادی را در مورد جوش صورت برای شما آماده کردیم که میتوانید از آنها استفاده کنید.

حال که عواملل بوجود آمدن جوش را فهمیدیم بهتر است برای شما انواع جوش صورت و درمان جوش صورت و کارهایی که باعث بهبود آن ها میشود را شرح دهیم.

انواع جوش صورت

جوش های صورت دارای اندازه، رنگ و دردناکی متفاوت هستند. انواع جوش صورت عبارت است از:

 • جوش های غیر التهابی که شامل جوش های سر سفید و جوش های سرسیاه
 • جوش های التهابی که شامل جوش های پاپول ، پاسچول ، میلیا و جوش های بزرگ یا ندول

جوش سرسیاه

جوش صورت چیست؟

این نوع از جوش‌های زیرپوستی به عقیدهی متخصصان پوست کاملاً قابل درمان است و در خیلی از موارد بعد از درمان ردی از خود به‌جا نمی‌گذارد. جوش سرسیاه شدت زیادی ندارد اما مدت طولانی تری نسبت به جوش سرسفید بر روی صورت باقی میمانند. در جوش های سرسیاه منافذ پوست بطور کامل بسته نشده اند بلکه بطور نسبی بند آمده اند . بدلیل آنکه منافذ پوست بطور کامل در این نوع جوش بسته نشده است اکسیژن با رنگ دانه های پوستی واکنش داده شده و ساه میشود.

جوش سرسفید

این نوع از جوش های زیر پوستی وقتب منافذ پوست بطور کامل بسته شده باشند بوجود می آیند . درون این نوع از جوش ها ، چربی پوست،سلول مرده و باکتری قرار دارد و به همین دلیل مثل بادکنک باعث ایجاد برآمدگی بر روی صورت میشوند . این نوع جوش معمولا زودتر از جوش های سرسیاه از بین میروند و عمر پایین تری دارند.

جوش پاپول (Papule)

جوش صورت چیست؟

این نوع از جوش های زیر پوستی که التهابی میباشند معمولا بصورت برآمدگی های قرمز و یا صورتی رنگ بر روی پوست ایجاد میشنود . این نوع از جوش ها معمولا با درد همراه هستند و پیشنهاد میشود که آنها را فشار ندهید زیرا معمولا زخم میشنوند و دیگر از بین نمیروند و جای آن همیشه بر روی صورت شما باقی خواهد ماند.

جوش پاسچول (Postule)

این نوع از جوش های زیر پوستی که شدیدترین نوع جوش زیر پوستی است و چرکی هم میباشند باز هم التهابی میباشند و بر روی پوست هستند و به وضوح قابل مشاهده نیز میباشند. معمولا پایه آنها قرمز رنگ میباشد و وسط آنها سفید یا زرد رنگ میباشد و بر روی آنها نیز چرک قرار دارد . پیشنهاد میشود که آنها را فشار ندهید زیرا معمولا زخم میشنوند و دیگر از بین نمیروند و جای آن همیشه بر روی صورت شما باقی خواهد ماند.

جوش ناجول یا کیست (Nodule)

این نوع از جوش های زیر پوستی دقیقا در اعماق پوست قرار دارند و پر از ماده هستند. آنها بسیار دردناک و بزرگ هستند . این نوع از جوش ها را اصلا فشار ندهید زیر بدلیل وجود باکتری اگر با فشار از بین بروند موجب گسترش عفونت در زیر پوست میشود و میتواند باعث بوجود آمدن ندول جدید در جای دیگر صورت شود.

خب حالا که با انواع جوش صورت آشنا شدیم به سراغ این موضوع خواهیم رفت که علت جوش در هر منطقه از صورت نشاندهنده چه چیز میتواند باشد و سپس به راه های درمان آنها اشاره خواهیم کرد.

جوش در هر منطقه از پوست صورت نشانه چیست؟

ما در چندین وبسایت مطرح جست و جو کردیم و دیدیم که هرجایی از صورت که مورد حمله آکنه یا جوش قرار میگرد میتواند دلایلی داشته باشد که بر اساس طب سنتی چین نشاندهنده یک بیماری و یا اختلال درونی بدن شما نیز باشد. در لیست زیر ما این دلایل را که به عنوان”نقشه صورت” نام برده میشود برای شما بیان کرده ایم. در اینجا لازم است به شما بگوییم همه ی جوش های صورت یا یک یا دو جوش قطعا نشانه ای از بیماری نیست و شاید حتی همه ی جوش های صورت بدلیل تغییرات هورمونی در سن بلوغ باشد و بدن شما نیز کاملا سالم باشد . پس نگران نباشید ، لیست زیر فقط برای افزایش اطلاعات است و پیشنهاد ما این است حتما برای بررسی دقیق تر به متخصص پوست مراجعه کنید.

جوش در پیشانی

پیشانی بخشی است که با سیستم گوارش بدن ارتباط دارد. پس اگر بر روی پیشانی خود جوش دارید احتمال دارد که بدلیل مشکلات کبد ، استرس ، خواب نامنظم،هضم نامناسب غذا به دلیل مواد سمی و کمبود آب و … باشد.

جوش در بین ابروها و گیجگاه

سبک زندگی و تغذیه نامناسب مانند مصرف غذاهای چرب مثل فست فود یا مصرف بیش از حد الکل میتوند از دلایل بوجود آمدن جوش در این ناحیه از صورت باشد.

جوش در اطراف چشم

اطراف چشم به کلیه ها مربوط میشود.به عنوان مثال کم آبی بدن و یا اختلال در کلیه باعث کبودی دور چشم میشود . پس جوش در این ناحیه هم میتواند به کلیه ها مربوط باشد.

جوش روی بینی

بعضی از متخصصان میگویند که بینی با قلب رابطه دارد پس احتمال اینکه جوش روی بینی بدلیل مشکلات قلب مانند فشار خون بالا و یا سوء هاضمه و تغذیه نامناسب باشد و یا حتی استفاده از لوازم آرایشی که باعث بسته شدن منافذ پوست میشود هست. در برخی دیگر از منابع مشکلات کبدی نیز میتواند باعث ایجاد مشکل در این ناحیه شود . به عنوان مثال افرادی که مشکل کبدی بدلیل سرطان کبد داشته اند و یا الکل بیش از حد مصرف میکنند گاهی دچار قرمزی بیش از حد بینی نیز میشوند. بنابراین وجود جوش در این ناحیه از صورت میتواند به قلب و یا کبد مرتبط باشد.

جوش روی گونه

برای اکثر ما وجود جوش صورت در این ناحیه بیشتر است. گونه با دستگاه تنفسی و کبد در ارتباط است . وجود جوش در این ناحیه میتواند بدلیل آلودگی هوا،سیگار کشیدن،آلرژی و … باشد .

جوش اطراف لب و دهان

این بخش از صورت میتواند با کبد و اختلالات هورمونی در ارتباط باشد که در نتیجه اگر بدلیل اختلالات هورمون ها بدن باشد نمیتوان از بروز آنها جلوگیری کرد . خواب ناکافی ، کم آبی میتواند از بروز جوش صورت در این ناحیه شود.

جوش روی چانه

این بخش از صورت نیز دوباره با اختلالات هورمونی یکسری مسائل گوارشی و معده در ارتباط است و حتی میتواند بدلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باشد. مصرف شکر و یا مواد آرایشی غیر بهداشتی نیز میتواند باعث بروز جوش صورت در این ناحیه شود.

جوش روی گوش

اگر مصرف نوشیدنی های کافئین دار و نوشابه های گازدار برای شما زیاد است و یا بدن شما دچار کم آبی است میتواند باعث بوجود آمدن جوش صورت در این ناحیه شود .گوش نیز مانند اطراف چشم به کلیه ها مربوط است . پیشنهاد میشود در طول روز 8 لیوان آب را بنوشید و از مصرف بیش از حد نمک بپرهیزید.

روش های درمان جوش صورت

درمان جوش صورت از راه های متفاوتی امکان پذیر است ولی روش های معمول در درمان جوش صورت یا از طریق داروهای شیمیایی و تحت نظر دکتر متخصص و با مصرف داروهای مخصوص است یا از طریق روش های درمان خانگی . ما در این مقاله به راهکارهای عمومی خانگی برای درمان جوش صورت خواهیم پرداخت . شما میتوانید برای درمان خانگی جوش صورت یا درمان پزشکی جوش صورت مقالات تخصصی که توسط مجله اینترنتی مگ بن تولید شده است را مطالعه و استفاده بفرمایید .

درمان جوش صورت در هر یک از روش ها حداقل 4 تا 6 ماه زمان میبرد پس پیشنهاد میکنیم در این راه اراده ی آهنین داشته باشید و همراه ما راهکارهای طبیعی را انجام دهید . درصورتی که به دارو و یا مواد خاص حساسیت دارید خواهشمندیم قبل از انجام آن کار با پزشک خود مشورت نمایید.

برای درمان جوش صورت ابتدا از سلامت کامل بدن خود با یک آزمایش خون (چکاپ) اطمینان حاصل کنید و بعد به سراغ راه های درمان بروید . خود من بیشتر روش های درمان خانگی جوش صورت را انجام داده ام ولی وقتی نتیجه ی زیادی از آن نگرفتم به سراغ درمان پزشکی جوش صورت رفتم . دکتر متخصص ابتدا یک آزمایش کامل برای من تجویز کرد . در آزمایش مشخص شد که کبد من چرب است و در نتیجه راه درمانی من ابتدا برای درمان کبد چرب تجویز شد و بعد به سراغ راه دیگر رفتیم . پس حتما ابتدا چکاپ کاما انجام دهید تا مطمئن شوید بدن شما سالم است و جوش های بوجود آمده بر روی صورتتان مربوط به بیماری داخلی نیست و سپس اقدام به درمان جوش صورت از طریق روش های خانگی کنید.

در اینجا ما به بعضی از کارهای عمومی که میتواند در بهبود و درمان جوش صورت کمکتان کند میپردازیم . پس با ما همراه باشید.

 • آب زیاد مصرف کنید. حداقل 8 لیوان آب در روز میتواند برای سلامتی و در مان جوش صورت شما تأثیر زیادی داشته باشد.
 • ورزش کنید . ورزش نیز باعث سلامتی است . ورزش و سپس استحمام باعث میشود منافذ پوشت شما باز شده و باعث از بین رفتن چربی پوست شما شود .
 • زیاد در محیط های گرم نباشید . محیط های گرم ، مخصوصا محیط های گرم و مرطوب باعث تعرق بدن شده که خود یکی از عوامل تشدید آکنه است .
 • از ضد آفتاب های مناسب استفاده کنید.
 • حتما در رژیم غذایی خود از سبزیجات استفاده کنید. از موادی که دارای ویتامین A هستند زیاد استفاده کنید مانند هویج ، اسفناج و گوجه فرنگی.
 • در مصرف مواد و غذای چرب زیاده روی نکنید زیرا باعث افزایش چربی بدن شما میشود و در نتیجه افزایش جوش صورت.
 • از صابون های اسیدی که مخصوص شست و شوی صورت های پرجشو است استفاده کنید . برای تهیه این صابون حتما از پزشک خود مشورت بگیرید.
 • سعی کنید آرام باشید و عصبانی نشوید . استرس روانی میتواند باعث تشدید بوجود آمدن جوش صورت شود.
 • سعی کنید صورت خود را با موادی که باعث کاهش چربی پوست میشود ماساژ دهید.
 • از مواد آرایشی پر چرب زیاد استفاده نکنید زیر باعث جذب چربی به پوست شما میشود و آن نیز تبدیل به جوش صورت میشود.
 • جوش های صورت خود را دستکاری نکنید مخصوصا جوش های التهابی که دارای باکتری هستند زیرا با فشار دادن آنها باعث پخش شدن عفونت در نواحی دیگر صورت خود میشود و جوش های صورتتان افزایش پیدا خواهد کرد و جای جوش قبلی نیز برای همیشه بر روی صورت زیبایتان خواهد ماند.
امیدوارم که این مقاله در شناخت انواع جوش صورت و راه های درمان خیلی عادی و معمولی آن کمکتان کرده باشد . بزودی در مورد روش های درمان خانگی و پزشکی جوش صورت برای شما مقاله ای را تهیه خواهیم کرد تا با آنها نیز آشنا شوید تا بتوانید برای بهبود جوش صورت خود از آنها استفاده کنید. از شما خواهشمندیم تجربیات خود در مورد درمان جوش صورت را برای استفاده سایر افراد را از طریق فرم زیر به اشتراک بگذارید.
80%
 • کاربردی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.