بیمه چیست | آشنایی با انواع بیمه

2 123

بیمه قراردادی بین شما و شرکت بیمه است. در این قرارداد در عوض پرداخت مبلغی مشخص، خدماتی را از شرکت بیمه دریافت می‌کنید. بیمه می‌تواند در هنگام وقوع اتفاقات ناگوار، جلوی ضرر مالی شما را بگیرد. بیمه، اشخاصی را که متحمل لطمه ، زیان یا حادثه ناخواسته ای شده اند قادر می سازد که پیامدهای این وقایع ناگوار را جبران  کنند. خسارت هایی  که به این قبیل افراد پرداخت می گردد از پول هایی تأمین می شود که برای خرید بیمه نامه می پردازند و با پرداخت آن در جبران خسارت همدیگر مشارکت می کننند. با داشتن بیمه می‌توانید ریسک‌ها و خطراتی که شما را تهدید می‌کند و در قراردادتان هم مشخص شده، به شرکت بیمه بسپارید. داشتن بیمه هیچ وقت به ضررتان نخواهد بود. آن چیزی که میتواند آینده شما را تهدید کند، دقیقا همان چیزی است که باید برایش بیمه بگیرید.

چرا باید خود را بیمه کنیم

بیمه یک همکاری جمعی و یک تعاونی مردمی برای زندگی آرام و راحت‌تر است. بیمه از ابتکارات جالب توجه و تحسین‌ برانگیز انسان‌هاست. همه‌ی آن‌هایی که در یک شرکت، بیمه می‌شوند مقداری پول به آن شرکت بیمه می‌پردازنند تا هر موقع حادثه‌ای پیش آمد شرکت بیمه به شخص حادثه‌دیده کمک برساند و ضررهای او را جبران کند. این پول در واقع حاصل جمع پول‌های بقیه بیمه‌شدگان است. شرکت‌های بیمه را بیمه‌گر می‌نامند.

حالتی را در نظر بگیریم که خدایی‌نکرده سیل یا زلزله یا طوفان بیاید. اگر چند باب خانه و اثاثیه‌ی داخل آن ها در اثر سیل خراب شود و از بین برود آن‌وقت خانه‌هایی که بیمه بوده‌اند را شرکت بیمه با هزینه‌ی خودش تعمیر و بازسازی می‌کند و مردم دوباره به زندگی خود ادامه می‌دهند. شرکت‌های بیمه مدیران، کارکنان و نمایندگانی دارند که کار تعیین و پرداخت خسارت و همچنین بیمه کردن اتومبیل‌ها، منازل، ساختمان‌ها و هواپیماها، کشتی‌ها و مسئولیت اشخاص در مقابل یکدیگر را انجام می‌دهند. برای مثال،اگر کارگری درمحل کار دچار حادثه شود، کارفرما مسئولیت دارد او را درمان کند و اگر کارفرما از قبل بیمه شده باشد، هزینه‌های درمان کارگر حادثه‌دیده به عهده‌ی شرکت بیمه است. البته شرکت‌های بیمه ، بیمه‌های دیگری نظیر بیمه‌ی پس‌انداز هم دارند. در واقع بیمه برای آباد ماندن شهرها و آسایش تک تک مردم به‌وجود آمده و مهم‌ترین نقش آن بازگرداندن آرامش بعد از هر حادثه به بیمه‌شدگان است. بیمه خانه‌های مردم را بعد از حادثه دوباره می‌سازد، هزینه‌ی درمان بیماران را پرداخت می‌کند، هزینه‌ی اتومبیل‌ها و هواپیماها و کشتی‌های خسارت‌دیده را می‌پردازد و برای خود می‌توانیم در شرکت‌های بیمه پس‌انداز کنیم و بیمه‌ی پس‌انداز شویم تا در موقع لازم از پول‌مان استفاده کنیم.

در کشور ما بیمه‌ی مرکزی بر کار همه شرکت‌های بیمه نظارت می‌کند و رئیس بیمه‌ی مرکزی از طرف دولت تعیین می‌شود. بیمه‌ی مرکزی همچنین ارتباط و همکاری شرکت‌های بیمه را با هم و با بعضی شرکت‌های بیمه‌ی خارجی برقرار می‌کند تا آنها از تجربه و امکانات یکدیگر برای کمک به مردم در حوادث استفاده کنند .

انواع بیمه در ایران

بیمه چیست | آشنایی با انواع بیمه

بیمه‌ها بطور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند: اشخاص ، اموال و مسئولیت ولی اخیرا بیمه های جدیدی نیز توسط شرکت های بیمه در ایران بوجود آمده اند.

بیمه اشخاص شامل بیمه ی عمر، حادثه و درمان میشود و بیمه اموال شامل بیمه اتومبیل (شخص ثالث، بدنه) ، آتش سوزی ، بیمه های مهندسی و بیمه حمل و نقل (صادرات، واردات، ترانزیت، داخلی) میشود.

بیمه مسئولیت نیز شامل انواع مختلفی است که برخی از مهمترین های آن عبارت است از مسئولیت کارفرما درقبال کارکنان ، مسئولیت حرفه‌ای پزشکان و پیراپزشکان ، مسئولیت مدنی مدیران و مسئولان فنی بیمارستانها – کلینیکها و درمانگاهها
و مسئولیت در مقابل همسایگان مجاور ناشی از سرایت آتش سوزی و انفجار.

برخی بیمه های خاص که جدیدا توسط شرکت های بیمه در ایران بوجود آمده اند شامل بیمه بانکی (وامهای بانکی)، بیمه نامه پول در صندوق، بیمه شتر مرغ و بیمه اسب میشود.

بیمه ها که حتما باید از آن ها در ایران استفاده کنید

بیمه درمانی

بیمه چیست | آشنایی با انواع بیمه

بیمه های درمانی اصولا دو مدل هستند که به  بیمه های پایه و بیمه های تکمیلی دسته بندی می شوند. بیمه ی پایه همان بیمه های دولتی هستند که هر دولتی در دنیا در اجرای سیاستهای بهداشت و درمان باید برای مردم کشور خود در دسترس قرار دهد. که نمونه اش در کشور ما همان بیمه های تامین اجتماعی- خدمات درمانی- بیمه سلامت و… است.

بیمه درمان تکمیلی فقط در شرکتهای بیمه بازرگانی ارائه میشوند و معمولاً بصورت گروهی برای سازمانها ، ادارات، شرکتها و … بوده و هزینه هایی که در بیمه پایه پوشش ندارند مانند برخی اعمال جراحی یا مابه التفاوت تعرفه خصوصی و دولتی، داروها ، ویزیت، آزمایشات، نازایی و … را تا سقف بندهای قرارداد پوشش میدهد. البته اخیراً برخی شرکتهای بیمه این بیمه را با انجام آزمایشات و اخذ حق بیمه اضافی بصورت انفرادی یا خانوادگی صادر میکنند.

نکته: بیمه نامه هایی مانند بیمه سرطان و بیمه ناباروری جزو بیمه های خاص درمانی است که توسط شرکت های خاص بیمه ای عرضه می شود. داشتن بیمه سرطان یک ضرورت انکارناپذیر است.

بیمه بدنه اتومبیل

بیمه چیست | آشنایی با انواع بیمه

در این نوع بیمه نامه اتومبیل بیمه شده درمقابل خطرات سرقت کلی وآتش سوزی ، انفجار وتصادف تحت پوشش قرارگرفته و خسارات جزئی وکلی وارده به اتومبیل بیمه شده اعم ازدستمزد تعمیرات و ارزش لوازم به قیمت روز حادثه پرداخت می شود. با پرداخت حق بیمه اضافی می توان خطرات دیگری رانیز تحت پوشش بیمه بدنه قرار داد.

نکته: نمایندگی های بیمه خیلی مایل نیستند جزییات این بیمه نامه را برای مشتری معرفی کنند. خرید بیمه بدنه به این آسانی ها هم که فکر می کنید نیست. قبل از خرید حتما خوب همه پوشش های آن را مطالعه کنید.

بیمه حوادث

بیمه چیست | آشنایی با انواع بیمه

بیمه حوادث اشخاص بعد از بیمه شخص ثالث یکی از مهم ترین نیازهای بیمه‌ای مردم به حساب می‌آید که می‌تواند هنگام بروز حوادث بسیار کارآمد و مفید باشد. موضوع این بیمه سانحه وحادثه‌ای است که می‌تواند منجر به فوت، نقص عضو و از کار افتادگی دائم کلی و یا جزئی، از کارافتادگی موقت، جراحت و صدمات بدنی و هزینه های پزشکی گردد.

نکته: بیمه حوادث گروهی را می توانید برای گروه هایی غیر از خانواده تان هم تهیه کنید. مثلا یک اکیپ که می خواهند بروند کوه، می توانند یک بیمه نامه موقت مثلا 10 روزه بخرند.

بیمه منازل مسکونی

بیمه چیست | آشنایی با انواع بیمه

خانه و اثاثیه شما میتواند بخش مهمی از سرمایه و دارایی شما در زندگیتان باشد. با بیمه نامه های منازل مسکونی سامان میتوانید امنیت این سرمایه ارزشمند را تامین کنید. موارد تحت پوشش این نوع بیمه نامه شامل ساختمان، تاسیسات و اثاثیه موجود در منازل مسکونی به همراه مشاعات و مشترکات آنها می باشد. با این بیمه نامه میتوانید خانه خود را در مقابل خطرات آتش سوزی ، صاعقه ، انفجار، زلزله، طوفان، ترکیدگی لوله آب، سرقت با شکست حرز، ضایعات ناشی از آب باران و ذوب برف، سقوط هواپیما و … بیمه کنید.

نکته: این بیمه نامه مشمول مکان های تجاری هم می شود.

100%
 • کاربردی
2 نظرات
 1. مهدی می گوید

  خوب

  1. عاطفت محمد حسن
   عاطفت محمد حسن می گوید

   ممنون از شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.