دکوراسیون خانه با آینه و هنر جذاب آینه کاری در طراحی داخلی

0 30

استفاده از چند آینه و کمی دود همیشه حسی جادویی به افراد منتقل می‌کند. دکوراسیون خانه با آینه هم باعث می‌شود که جادوی بازتاب نور، همیشه مهمان شما باشد. شاید تا به حال به این فکر نکرده باشید که با آینه می‌توانید هزاران و شاید میلیون‌ها دکوراسیون متنوع در محیط اطراف خود ایجاد کنید، اما دیگر زمان آن رسیده است که برای تغییری شگفت انگیز، جادوی آینه‌ها را جدی بگیرید.

آینه یک عنصر تزیینی مهم در طراحی داخلی خانه به حساب می‌آید و استفاده از آن برای دکوراسیون، روشی هوشمندانه است. خوبی آینه آن است که در هر سبک از دکوراسیون قابل استفاده است و باعث ایجاد تنوع می‌شود.

دکوراسیون خانه با آینه و ایجاد یک تغییر جذاب

آینه ها با ایجاد توهم فضا و اضافه کردن عمق و نور اضافی در محیط، باعث به وجود آمدن خطای دید و بزرگ‌تر دیده شدن خانه یا اتاق می‌شوند. وجود یک یا چند آینه بر روی یک دیوار خالی، نور و جزییات طراحی داخلی خانه را دو برابر می‌کند و جایگزین خوبی برای سایر تغییرات گران قیمت مربوط به دکوراسیون است.

اضافه کردن یک آینه به فضای داخلی خانه، مانند باز کردن جا برای یک پنجره جدید است و علاوه بر اینکه نمای کلی جذابی ایجاد می‌کند، باعث بزرگ‌تر دیده شدن محیط اطراف شما هم می‌شود. این ترفند برای خانه‌های کوچک و کم‌نوری که امکان تغییر دکوراسیون اساسی نیز ندارند، بسیار کاربردی است. مثلا برای تزیین خلاقانه آشپزخانه می‌توان از آینه‌ها در اطراف دیوار پشت سینک استفاده کرد.

دکوراسیون خانه با آینه

استفاده از آینه‌های بزرگ در کنار دیوار

استفاده از آینه‌های بزرگ، چه قاب‌دار و چه بدون قاب در کنار دیوار، تاثیر زیادی در جذاب شدن فضای داخلی دکوراسیون شما خواهد گذاشت. قد این آینه‌ها تقریبا از سقف خانه تا روی زمین است و واقعا اطراف خانه شما را بزرگ‌تر نشان خواهد داد.

دکوراسیون خانه با آینه های بزرگ در کنار دیوار بسیار شگفت‌انگیز خواهد شد، به خصوص اگر از آن‌ها در مسیر راهروها، اتاق ناهارخوری، مقابل درهای ورودی، آشپزخانه و اتاق خواب‌های کوچک استفاده کنید.

اگر در مقابل آینه بزرگی که در کنار پذیرایی خانه شما قرار گرفته است، فرشی پهن کنید، به صورت هوشمندانه خطای دید ایجاد و زیبایی فرش را دوچندان به چشم‌ آورده‌اید. البته پیش از آنکه بخواهید از انعکاس تصویر وسیله‌ای در آینه بهره ببرید، بهتر است بسنجید که آیا آن وسیله ارزشش را دارد یا ندارد.

گاهی اوقات به نظر می‌رسد که یک محیط نیازمند انعکاس نور و تصویر آینه است، اما دکوراسیونی که وجود دارد، ارزش منعکس شدن ندارد. مثلا ممکن است با گذاشتن آینه در گوشه‌ای که خالی مانده، درِ اتاق خواب یا سرویس بهداشتی را به سمت نشیمن مهمان‌ها منعکس کنید، این کار اصلا هوشمندانه نیست و جلوه خوبی ندارد. پس پیش از گذاشتن آینه در هر نقطه‌ای از خانه، انعکاس نور را با دقت بررسی کنید.

دکوراسیون خانه با آینه

استفاده از آینه های قاب‌دار آویز روی دیوار

آینه‌های قاب‌دار آویز به طرز شگفت انگیزی کلاسیک و مینیمال هستند. این آینه‌ها جذابیت سنتی عمیقی به فضا می‌دهند. آینه‌های قاب‌دار هر قدر هم که مدرن طراحی شده باشند، باز هم حال و هوای کلاسیک دارند.

دکوراسیون خانه با آینه قاب‌دار آویز می‌تواند خیلی سنتی یا خیلی مدرن باشد. مهم آن است که از این آینه‌ها در کجا و چگونه استفاده کنید. این موضوع روی سبک دکوراسیون شما تاثیر می‌گذارد.

این آینه‌ها را معمولا می‌توانید در راه پله‌ها، روی کنسول‌ها یا دراورها، روی میزها، روی بوفه‌ها یا صندوق‌ها و یا روی دیوار نصب کنید. البته محل نصب آن‌ها به طرح و مدل قاب آینه‌ها نیز بستگی دارد. مثلا اگر دیوار تیره‌ای دارید، با آویزان کردن یک آینه قاب‌دار که قابش تیره باشد، می‌توانید به شیوه‌ای ظریف و جذاب دیوار را تزیین کنید.

دکوراسیون خانه با آینه

آینه های دکوری حجم دار و با اشکال خاص

دکوراسیون خانه با آینه های دکوری حجم دار یا وسایلی که در ساختشان از آینه استفاده شده است، بسیار جذاب و متفاوت می‌شود. آینه‌های دکوری حجم‌دار در اشکال و مدل‌های مختلف وجود دارند. این آینه‌ها را می‌توان برای انعکاس نور، مدرن کردن فضا و تزیین محیط مورد استفاده قرار داد.

اگر فضای کوچکی دارید، استفاده از پاتختی، کنسول یا مبلمانی که در بدنه آن آینه به کار رفته باشد، به بزرگ دیده شدن فضای اطراف شما کمک بزرگی می‌کند. تزیین دیوارها با آینه‌های دارای شکستگی و برش‌های خاص نیز باعث ایجاد فضایی دلباز و شگفت‌انگیز در فضای داخلی خانه شما خواهد شد.

دکوراسیون خانه با آینه

آینه هایی برای پوشاندن عیب‌های فضای داخلی

اگر دور و بر شما در فضای داخلی یا بیرونی خانه، دیواری معیوب وجود دارد، آینه به راحتی و به زیبایی قابلیت رفع عیب را دارد. برطرف کردن ایرادهای موجود روی دیوارها با استفاده از آینه، یک شگرد هوشمندانه و قدیمی است.

آینه‌ها می‌توانند به عنوان پنل‌های دیواری نیز کاربرد داشته باشند. همچنین برای پوشاندن قسمت‌هایی از خانه، مانند شومینه غیرقابل استفاده و قدیمی، مورد استفاده قرار گیرند. در طراحی داخلی،‌ سقف‌های آینه‌ای هم کاربرد دارند. این سقف‌ها می‌توانند به طرز اعجاب انگیزی، بالای سرتان را جادویی کنند.

دکوراسیون خانه با آینه

ارزش آینه کاری در بافت تاریخی ایرانی

بافت تاریخی ایران، پر از آینه کاری‌های هنرمندانه و ظریف است. این نشان می‌دهد که ایرانیان از دیرباز برای طراحی داخلی با آینه ها ارزش قائل بوده‌اند و به با معماری هوشمندانه خود، آثار معماری ماندگاری از دوران کهن ایران زمین به جا گذاشته‌اند.

در گذشته، آینه کاری نه تنها در بسیاری از امارت‌ها و ساختمان‌های ایرانی اهمیت داشت،‌ بلکه یکی از نمادهای مذهبی نیز به شمار می‌رفت. به همین دلیل در معماری ایرانی، آینه‌کاری های بسیاری را مشاهده می‌کنیم.

آینه‌ها کاربردهای مختلف و متنوعی برای طراحی داخلی و دکوراسیون دارند. تنوع استفاده از آینه‌ها نیز به میزان خلاقیت شما بستگی دارد. پس خوب به دور و بر خود نگاه کنید و ایده‌های مختلفی را که با استفاده از آینه می‌توان ایجاد کرد در ذهنتان مرور کنید. مطمئن باشید که با آینه‌ها می‌توانید یک تغییر جدی،‌ جذاب و جادویی در محیط اطراف خود ایجاد کنید.

90%
  • کاربردی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.