چگونه با گیاهان آپارتمانی یک باغ کوچک در خانه ایجاد کنیم؟

0 53

حداکثر فضایی که برای تبدیل یک مکان به باغی کوچک نیاز داریم، می‌تواند کوچک‌ترین فضای بدون استفاده در گوشه و کنار اتاق یا خانه ما باشد. گیاهان آپارتمانی به قدری متنوع هستند که می‌توان با آن‌ها یک باغ خانگی پر از گل و گیاهان زیبا و جذاب ایجاد کرد.

وقتی در مناطق شهری و در آپارتمان‌هایی با منظره آپارتمان‌های دیگر زندگی می‌کنیم، بهترین راه برای تلطیف روحیه و ایجاد فضای زندگی دلچسب، ایجاد باغ‌های کوچک در آشپزخانه، گوشه و کنار اتاق‌ها، تراس، پذیرایی، اتاق کار و ورودی‌ها است.

گیاهان آپارتمانی

اینکه شما آپارتمانی برای خودتان دارید، یا آن را اجاره کرده‌اید فرقی ندارید. در هر حال به خاطر خودتان هم که شده نباید کوچک‌ترین فضای خالی را رها کنید. از هر گوشه و کناری برای ایجاد یک باغ کوچک خانگی با گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. این موضوع نه تنها به طراحی داخلی محیط اطراف شما رنگ و جلا می‌دهد، بلکه در انرژی‌بخش شدن محیط نیز تاثیرگذار است.

حتما می‌پرسید، چگونه می‌توان یک باغ خانگی زیبا در یک فضای کوچک و با استفاده از گیاهان آپارتمانی ایجاد کرد؟ لیندال کیتینگ مدیر گروه طراحان باغ و عضو انجمن باغبانی سیدنی استرالیا ایده‌های کاربردی و جذابی برای تبدیل کردن گوشه و کنار خانه به یک باغ کوچک ارائه کرده است.

گیاهان آپارتمانی

با گیاهان آپارتمانی خانه خود را به یک باغ شیک تبدیل کنید

برای ایجاد باغ در آپارتمان شما، تنها یک دیوار هم کافی است. البته فراموش نکنید که فرقی نمی‌کند گیاهان شما روی دیوار باشند یا روی زمین، در هر حال به رسیدگی و توجه نیاز دارند. نکته مهم برای ایجاد باغ خانگی با گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون داخلی، استفاده از گیاهانی است که دارای طبیعت یکسان هستند؛ یعنی گیاهانی که به مقدار نور، رطوبت و آبدهی مشابهی نیاز دارند. این کار باعث می‌شود که سلامت باغ خانگی شما حفظ شود و طول عمر گیاهان بیشتر باشد.

گیاهان آپارتمانی

چند روش آسان و کاربردی برای درست کردن یک باغ کوچک خانگی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید طراحی‌های داخلی جالبی در محیط اطراف خود ایجاد کنید. در ادامه با این روش‌ها آشنا می‌شوید:

دیوار سبز

گیاهان آپارتمانی

دیوارهای سبز یا پنل‌های عمودی، می‌تواند انتخابی خوب برای ایجاد فضای سبز در آپارتمان‌های کوچک باشد. این دیوارها را می‌توان به صورت ثابت یا متحرک ایجاد کرد. استفاده از این دیوارها منظره دلنشینی در مقابل دیدگان شما و مهمان‌هایی که داری ایجاد می‌کند.

گیاهان آپارتمانی

دیوارهای سبز یا پنل‌های عمودی گلدان، می‌توانند به عنوان یک جدا کننده برای سوئیت‌ها و شخصی کردن قسمتی از فضای عمومی خانه یا دفتر کار به کار بروند. درست کردن دیوار سبز با انواع گیاهان آپارتمانی امکان‌پذیر است. فقط اگر قرار است دیوار سبز یا پنل عمودی گیاهان شما در حیاط خلوت یا تراس قرار بگیرد، لازم است؛ به جهت تابش نور خورشید و هماهنگی آن با گیاهانی که قرار است مورد استفاده قرار گیرد، دقت کنید.

یک جا جمع کردن گلدان‌ها

گیاهان آپارتمانی

از گلدان‌های بزرگ با گیاهان خوشه‌ای برای درست کردن یک باغ کوچک خانگی استفاده کنید. البته در تعداد گلدان‌ها زیاده‌روی نکنید. گلدان‌های بزرگ با گیاهان آپارتمانی خوشه‌ای، زمانی که در یک جا جمع شوند، فضایی باغ مانند یا جنگلی شکل را ایجاد می‌کنند.

گیاهان آپارتمانی

گیاهان گلدانی خود را براساس ارتفاعشان در یک گوشه از اتاق، تراس یا بالکن  بچینید. گلدان‌های بزرگ‌تر را پشت گلدان‌های کوچک‌تر قرار دهید. اگر تنها یک گلدان با گیاهی بسیار بزرگ دارید، آن را در گوشه‌ترین قسمت بین گلدان‌ها قرار دهید و بقیه گلدان‌ها را اطراف آن بچینید. چیدمان گلدان‌ها بسته به سلیقه و اندازه جای شما قابل تغییر است.

گیاه رونده روی دیوار

گیاهان آپارتمانی

هنگامی که می‌خواهید از گیاهان برای طراحی داخلی و ایجاد فضای سبز استفاده کنید، طرح‌های خلاقانه و گیاهان رونده را فراموش نکنید. برای این کار می‌توانید یک قاب خالی با طرح خلاقانه روی دیوار نصب کنید و پایین آن قاب، گلدانی از یک گیاه رونده را روی یک میز قرار دهید.

تنها لازم است یک گوشه از گیاه رونده را به پایین‌ترین گوشه قاب گیر بدهید. از آن پس گیاه راه خودش را پیدا می‌کند و دیوار شما تبدیل به دیواری سبز و دل‌انگیز خواهد شد. برای آنکه اندازه این قاب بزرگ‌تر به نظر برسد و وسعت رنگ سبز گیاه در تمام خانه گسترده شود، می‌توانید یک آینه هم‌اندازه، روبه‌روی آن قرار دهید.

چگونه باغ خانگی خود را بچینیم؟

چیدمان باغ خانگی شما، روی کاربردی بودن آن تاثیر زیادی دارد. اگر یک فضای بزرگ داشته باشید، اما آن را درست چیدمان نکنید، در واقع فضای خود را هدر داده‌اید، اما اگر کوچک‌ترین فضاها را به طور بسیار هوشمندانه چیدمان کنید، هم به زیباسازی فضا کمک کرده‌اید و هم فضای شما بزرگ‌تر از آنچه که هست به چشم خواهد آمد.

گیاهان آپارتمانی

از مبلمان کاربردی استفاده کنید

برای باغ خانگی خود از مبلمان کاربردی استفاده کنید. یک میز بزرگ با صندلی‌های جمع و جور، کاناپه‌های جمع و جور با یک میز عسلی، یک میز و صندلی قهوه‌خوری دو نفره یا یک میز ناهارخوری گرد می‌تواند برای چیدمان بین گیاهان آپارتمانی شما مناسب باشد.

هیچ وقت تعداد مبلمان زیاد یا میز و صندلی‌های بزرگی برای فضای کوچکی که دارید انتخاب نکنید. به زور جا کردن میز و صندلی‌ها یا مبلمان در یک فضای کوچک، نه تنها هارمونی محیط را بر هم می‌زند، بلکه باعث به هم خوردن زیبایی باغ خانگی‌تان نیز می‌شود. پس بهتر است از مبلمان کاربردی و جمع و جور برای فضاهای کوچک بهره گیرید.

هوشمندانه نورپردازی کنید

گیاهان آپارتمانی

نورپردازی صحیح و اهمیت آن نه تنها در دکوراسیون، بلکه برای رشد گیاهان ضروری است. اگر نورپردازی درستی نداشته باشید، زیبایی باغ خانگی شما به آن اندازه که باید، دیده نمی‌شود. همچنین گیاهان آن‌قدری که باید، رشد نخواهند کرد.

استفاده از نورپردازی‌های رنگی باعث رشد گیاهان خواهد شد. چراغ‌های دیواری، سقفی، زمینی و معلق می‌توانند در نورپردازی صحیح مورد استفاده قرار بگیرند. حتی نور چراغ‌های تزیینی نیز با جانمایی درست، می‌توانند بر رشد گیاهان تاثیر مثبت بگذارند. پس از نورپردازی هوشمندانه غافل نشوید.

جذابیت لوازم جانبی را در کنار گیاهان آپارتمانی فراموش نکنید

گیاهان آپارتمانی

لوازم جانبی می‌توانند باغ خانگی شما را آرام‌بخش‌تر از همیشه کند. یک قالیچه کوچک در بین گیاهان با ایجاد رنگ در محیط، هارمونی زیبایی ایجاد می‌کند. استفاده از شمع‌ها و فانوس‌ها نیز چه در اتاق و چه در تراس یا حیاط خلوت، محیط جادویی و رمانتیکی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

وجود اکسسوری‌های تزیینی در طراحی داخلی برای زیباتر کردن فضا در زمان گرفتن عکس‌های مختلف نیز به کار می‌رود. پس اگر بلاگر هستید یا دوست دارید عکس‌هایی که در خانه می‌گیرید و در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنید، خاص و چشمگیر باشد، می‌توانید کاربرد اکسسوری‌ها را باور کنید.

کدام گیاهان آپارتمانی برای باغ خانگی ما مناسب است؟

گیاهان آپارتمانی

اگر قرار است گیاهان باغ خانگی خود را در هوای آزاد تراس یا حیاط خلوت قرار دهید، بهتر است از گیاهانی استفاده کنید که با نور آفتاب، هوای آزاد سازگاری دارند. اما زمانی که قرار است گیاهان خود را در داخل خانه نگهداری کنید، بهتر است گیاهان سایه‌دوستی را بخرید که با نور مصنوعی نیز سازگار هستند. البته اگر برایتان مهم است، که گیاهان آپارتمانی، در محیط بسته خانه تر و تازه بمانند، بهتر است یک بخور سرد در بین آن‌ها قرار دهید. این کار بر رشد موثرتر گیاهان تاثیر زیادی می‌گذارد.

زمانی که تصمیم گرفتید باغ خانگی خود را ایجاد کنید، از سه گیاه شفلر، پوتوس و سانسوریا غافل نشوید. این گیاهان اکسیژن خوبی ایجاد می‌کنند و فضا را برای رشد سایر گیاهان نیز بهبود می‌بخشند.

برای انتخاب گیاهان به میزان رطوبت و دمای محیط خود دقت کنید، زیرا دما و رطوبت تاثیر زیادی بر رشد گیاهان دارد. برای دیوارهای سبز می‌توانید از گیاهان خوراکی مانند انواع سبزیجات نیز استفاده کنید. صیفی‌جاتی همچون فلفل‌ها، گوجه گیلاسی و … نیز برای استفاده در باغ خانگی بسیار سبز و کاربردی هستند. همچنین گیاهان گلداری مانند شمعدانی، آزاله‌آ، آنتریوم، گلاویز، سیکلمه و بنفشه آفریقایی در تعداد کم و بین سایر برگ‌های سبز، برای قرارگیری در محیط نورگیر و هوای آزاد بسیار مناسب هستند.

90%
  • کاربردی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.