۶ نکته مهم و اساسی برای چیدمان فضای کوچک و دست و پاگیر

0 ۳۰

چیدمان فضای کوچک بسیار دشوارتر از استایل دادن به فضای بزرگی است، که برای قرار دادن همه وسایل به اندازه کافی جا دارد. اگر در فضای کوچک و محدودی زندگی می‌کنید، یا احساس می‌کنید که آپارتمان شما به اندازه کافی جا ندارد و مجبور به استفاده از چیدمان‌های کسل کننده و آزاردهنده هستید، باید به شما بگویم که سخت در اشتباهید.

چیدمان فضای کوچک نیاز به استفاده از ترفندهای ساده‌ای دارد، که باعث ایجاد جلوه بهتر در طراحی داخلی محیط اطراف شما می‌شود. اگر آپارتمان کوچکی دارید، لازم نیست برای اجرای ترفندهای مختلف چیدمان هزینه زیادی صرف کنید، تنها کافی است به ۶ نکته‌ای که در ادامه این مقاله به شما آموزش می‌دهیم، توجه و به آن‌ها عمل کنید.

نکات اساسی برای چیدمان فضای کوچک خانه شما

چیدمان خانه

 چیدمان یک فضای کوچک نیاز به دقت، ظرافت و خلاقیت دارد. در فضاهای کوچک باید مفیدترین استفاده را از هر گوشه و کناری داشته باشید تا مانع هدر رفتن فضاهای قابل استفاده شوید. فضاهای کوچک شاید در اولین نگاه دلگیر و غم‌انگیز به نظر برسند، اما همین فضاهای ناامیدکننده با رعایت چند نکته هوشمندانه می‌توانند به محیطی شاد و سرزنده برای زندگی تبدیل شود.

بهترین ترفند برای داشتن بهترین چیدمان در فضاهای کوچک و فشرده، ایجاد خطای دید و توهم در فضا است. دقت کنید، از بین چیزهایی که به عنوان اسباب و لوازم برای فضای کوچک خود می‌خواهید بخرید، حتما نوع ظریف هر یک از آن‌ها را انتخاب کنید. به این ترتیب، اسباب و لوازم در چیدمان شما دست و پاگیر و نامتناسب به نظر نمی‌رسد.

در ادامه این مقاله شما را با نکات ساده‌ای آشنا می‌کنیم، که رعایت آن‌ها باعث به وجود آمدن محیطی جذاب و دل‌انگیز می‌شود و چیدمان فضای کوچک آپارتمان شما را دگرگون می‌کند.

 ۱- میز ناهارخوری بزرگ‌تر بخرید

میز ناهارخوری برای فضای کوچک

 شاید با خودتان فکر کنید که برای فضاهای کوچک باید یک میز ناهارخوری بسیار کوچک بخرید، اما باید بگویم که در این مورد اشتباه فکر می‌کنید. در فضاهای کوچک بهتر است به جای استفاده از میزهای کوچک با ظرفیت کم، از میزهای بزرگ با تعداد صندلی‌های بیشتر استفاده کنید. طراحی صندلی‌ها حتی می‌توانند، خلاقانه‌تر صورت گیرند و به این ترتیب ظرفیت نشستن در اطراف میز بالاتر می‌رود. مثلا اگر صندلی‌های اطراف میز به صورت نیمکت طراحی شود، 

۲- در آشپزخانه خود مخفیگاه ایجاد کنید

مخفیگاه در‌ آشپزخانه

 از هر گوشه و کنار آشپزخانه به عنوان مخفیگاه استفاده کنید. طراحی کابینت‌ها برای آشپزخانه‌های کوچک بسیار اهمیت دارد. اگر کابینت‌های هوشمندی داشته باشید، که بتوانید از هر فضایی مفیدترین استفاده را داشته باشید، کمک بزرگی به طراحی داخلی خود کرده‌اید.

۳- از رنگ‌های خنثی استفاده کنید

رنگ های خنثی برای  چیدمان

 در فضاهای کوچک بهتر است از رنگ‌های خنثی استفاده کنید. رنگ‌های خنثی باعث خلوت‌تر دیده شدن فضای اطراف شما می‌شود و برای ذهن توهم بزرگ بودن ایجاد می‌کند. استفاده از رنگ‌هایی مانند سفید، خاکی، فیلی، خاکستری روشن و کرمی مانع شلوغ دیده شدن محیط‌های دست و پاگیر می‌شود و برای ترفند خوبی برای چیدمان فضای کوچک است.

۴- از تابلوهای نقاشی استفاده کنید

تابلوهای نقاشی برای پذیرایی

 استفاده هوشمند از تابلوهای نقاشی و رنگ و لعاب آن‌ها در فضاهای کوچک، باعث دل‌انگیز شدن و جذاب شدن این فضاها می‌شود و رنگ‌ها را به محیط خنثی آپارتمان دعوت می‌کند. خوبی تابلوهای نقاشی آن است که با تغییر مداوم آن‌ها می‌توان بدون صرف هزینه‌های گزاف، در چیدمان داخلی تنوع ایجاد کرد. پس اگر در فضای کوچکی زندگی می‌کنید، به سراغ گالری‌های هنری بروید و چند تابلوی نقاش با تم‌های رنگ مختلف تهیه کنید.

۵- از فضای خالی گوشه‌های خانه بهره بگیرید

چیدمان گوشه خالی خانه

 گوشه‌های خالی در فضاهای کوچک بسیار اهمیت دارند. گوشه‌ها را ببینید و دید خود را درباره بلااستفاده بودن آن‌ها تغییر دهید. زمانی که در یک محیط کوچک زندگی می‌کنید،‌ گوشه‌های خانه می‌توانند بسیار کاربردی و نجات‌بخش باشند. با گذاشتن میز، گلدان، صندلی‌های کوچک، کتابخانه یا قفسه‌های مخصوص گوشه، می‌توانید از این مکان‌ها استفاده موثری داشته باشید.

۶- از ایجاد توهم در فضا، به درستی استفاده کنید

ایجاد توهم در چیدمان

 با افزودن آینه می‌توانید در فضای کوچک خانه خود توهم ایجاد و جلوه چیدمان‌تان را بهتر کنید. آینه، گلدان‌های براق، کنسول یا کمدی که نور را منعکس می‌کند، پنجره‌های قدی و حتی کریستال‌های بلند یک لوستر می‌تواند توهم درستی در فضای شما ایجاد کند و محیط را بزرگ‌تر از آنچه هست، به چشم شما بیاورد. دقت کنید، که از این ترفند نباید بیش از اندازه استفاده کنید و با استفاده درست و به جا از آن‌ها می‌توانید چیدمان دوست‌داشتنی و خوبی را به ارمغان بیاورید.

 

100%
  • کاربردی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.